שיטות טיפול להפרעת קשב וריכוז

שיטות טיפול להפרעות קשב וריכוז בילדיםמהם שיטות טיפול להפרעת קשב וריכוז ADHD

אנו מאמינים כי לכל שיטת טיפול בהפרעת קשב וריכוז יש תועלת. כשבוחנים שיטות טיפול להפרעת קשב וריכוז חשוב להבין מה  תהיה תרומתה של כל שיטה לאורך זמן, מהם תופעות הלוואי ומה העלות הכספית – עד גמר הטיפול, או עד להופעת תוצאות. להלן סוגי הטיפולים העיקריים המוצעים כיום לילדים עם הפרעת קשב וריכוז ADHD 

טיפול נוירו-קוגניטיבי בשיטת AttenGo

מדובר באימון מוחי שבא לתקן יכולות מוחיות לקויות הקשורות בקשב וריכוז. למעשה השיטה משלבת שני מישורי פעילות העובדים בו זמני:

  1. סוג של גירוי מוחי המעלה פעילות גלי מוח מסוג ביתא (מאפשרים תהליכים קוגניטיביים)
  2. אימון ופיתוח מיומנויות קוגניטיביות: קשב, ריכוז, זיכרון, תפקודים ניהוליים (אירגון, תכנון, קבלת החלטות, זיכרון, שליטה עצמית ועוד).

שיטת AttenGo נחשבת לטיפול בשורש הבעיה ולא רק בסימפטומים שלה. היא יכולה להיות הטיפול המרכזי בהפרעת קשב וריכוז, או כתוספת לכל שיטה אחרת וזאת לפי הצרכים של המטופל. ניתן ליישם את השיטה בבית באופן עצמאי באמצעות המחשב הביתי והמחיר שווה לכל כיס. דרושים עד שישה חודשי אימון בלבד לצורך קבלת שיפור משמעותי עם תוצאות לטווח הארוך.

טיפול תרופתי

ריטלין, קונצרטה, אדרל ועוד הינם תרופות מעוררות, שכעבור זמן קצר מרגע נטילתן, הן משפיעות על המוח ויוצרות איזון כימי אשר גורם ליכולת קוגניטיבית טובה יותר. הטיפול התרופתי עוזר פעמים רבות כשנדרש פתרון מהיר ובהתייעצות עם גורמים מקצועיים, כשהילד עשוי להוות לעצמו או לסביבתו סכנה. החסרונות הידועים של תופעות לוואי יכולים לכלול דיכוי תיאבון, אפתיות, חזרה תוך שעות למצב קודם ללא אפקט מצטבר. לאחרונה הוכח שתרופות אלו אמנם משפיעות על קשב וריכוז, אך לא משפיעות כלל על יכולת תפקודית תקינה בתהליכי בקרה, למשל: סדר ואירגון, קבלת החלטות, תכנון, זיכרון, אימפולסיביות וכדומה.

ידוע גם שעבור כ-30%, הטיפול התרופתי כלל לא אפקטיבי או מביא לתופעות-נגד קשות.
אך בין אם בוחרים לנטול תרופה ובין אם לא, האפקט החיובי של אימון מוחי הינו מוכח ואף חשוב לבעלי הפרעת קשב וריכוז להתעקש לפתח את אזור המוח הלקוי.

טיפול פסיכולוגי

ילדים ומבוגרים בעלי הפרעת קשב וריכוז סובלים במקרים רבים מבעיות רגשיות ובעיות פסיכולוגיות, כגון: דימוי עצמי נמוך, חרדות, בעיות חברתיות ובין-אישיות וכדומה. טיפול פסיכולוגי עשוי לתת מענה מצוין לבעיות הרגשיות, אך לא לבעיה העיקרית של הפרעת קשב וריכוז, שהיא כידוע פיסיולוגית וקשורה לתהליכים מוחיים.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT)

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי כולל תרגול והתנסות במצבים התנהגותיים חדשים ורצויים במטרה לשנות דפוסי חשיבה והתנהגות קודמים אשר מפריעים בתפקוד היומיומי. טיפול זה כמענה להפרעת קשב וריכוז נחשב לטיפול משלים ולא יחידני, כיוון שהטיפול הוא בסימפטומים שנוצרים בעקבות הפרעת הקשב ולא בשורש הבעיה.

אימון באמצעות מאמן אישי (Coaching)

אימון אישי כולל ליווי של מאמן שהוסמך לכך ללוות אותך ולהדריך אותך כיצד לנהוג, להגיב ולהתנהל במצבים מסויימים. אימון אישי אינו כולל שיחות על בעיות מהעבר כדוגמת פסיכולוג, אלא להוביל אותך מהיום, לאור הקשיים שלך, לכיוון שונה כזה המאפשר תפקוד טוב יותר. לכן, מאמן אישי יכול לעזור לבעלי הפרעת קשב וריכוז, אך כמובן שמדובר בתהליך התנהגותי ולא בטיפול בשורש הבעיה.

טיפול בהוראה מתקנת ואסטרטגיות למידה

בעלי הפרעת קשב וריכוז צוברים, עם הזמן, פערים לימודיים במקצועות שונים. הוראה מתקנת והקניית אסטרטגיות למידה מומלצות מאוד כעזרה בהתמודדות עם החומר הלימודי. יחד עם זאת, הוראה מתקנת והקניית אסטרטגיות אינן מטפלות בשורש הבעיה המוחית/פיסיולוגית של המוח ולכן אינן פיתרון טיפולי להפרעת קשב וריכוז.

טיפול באמצעות מגע, ספורט, רכיבה טיפולית ובע”ח

שיטות הטיפול האלה מטפלות בעיקר בבעיות הרגשיות הנלוות להפרעת קשב וריכוז ואינן מטפלות בשורש הבעיה הפיסיולוגית שכידוע קשורה בתהליכים עצביים וקוגניטיביים של המוח.
טיפול באמצעות ביופידבק
ביופידבק נועד להפגת מתחים וחרדות. באמצעות שליטה על מהירות דופק לב והפחתת זיעה, לומדים לשלוט בתגובות ולהתגבר על מתח וחרדה. הגישה בביופידבק אינה מטפלת בהפרעת קשב וריכוז, אלא בתופעות החרדה והמתח שלעיתים קיימות אצל בעלי הפרעת קשב וריכוז. הטיפול בביופידבק נעשה בקליניקה.

טיפול באמצעות נוירופידבק

נוירופידבק שייך למשפחת הביופידבק, אך בשונה ממנו, נועד על מנת לשלוט בפעילות גלי מוח ובמיוחד בגלי ביתא-1 המזוהים עם תהליכים קוגניטיביים. הנוירופידבק נותן מענה להפרעות קשב וריכוז עצמן, אך אינו מטפל בתפקודים הניהוליים של המוח שהם לב הבעיה בהפרעת קשב וריכוז (כמו, אימפולסיביות, תכנון, זיכרון עבודה, מהירות תגובה, ועוד). חיסרון נוסף, הוא עלות הטיפול היקר.

וכאן תוכלו למצא מאמר ששווה לקרא: השוואה למשחקי מחשב.