אבחון הפרעות קשב וריכוז – מידע שכדאי לדעת

אבחון הפרעת קשב וריכוז והטיפול המוצע

אבחון הפרעת קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז (ADHD) הן נושא חשוב ומדובר. בשנים האחרונות אנו שומעים על מספר גדל והולך של ילדים ומבוגרים אשר עוברים אבחון הפרעת קשב וריכוז בעקבות חשד ואין זה משנה אם קיימת היפראקטיביות (תסמונת ADHD) או לא.

לאחר האבחון מוצע הטיפול המתאים, זה יכול להיות טיפול תרופתי, טיפול קוגניטיבי, טיפול רגשי, התנהגותי, או שילוב בין שני טיפולים. 

טיפול הולם אמור להפחית את הסימפטומים של הפרעת הקשב ואמור לעזור להתמודד עם הקשיים הנלווים להפרעה. במאמר זה נסביר כיצד מתבצע אבחון הפרעת קשב וריכוז ומהם התסמינים הנפוצים בהפרעות אלו.
.

אבחון הפרעת קשב וריכוז על פי תסמינים מוכרים DSM-5

אבחון ראשוני להפרעות קשב וריכוז (ADD) מתבצע בעזרת ה 5-DSM, (או בשמו המלא Diagnostic and Statistical Manual), שנחשב למדריך המקצועי והמהימן ביותר בעולם הפסיכיאטריה. המדריך מרכז את כל ההפרעות הנפשיות שהוגדרו על ידי הרפואה המודרנית, כאשר לכל הפרעה מפורטים תסמינים המאפיינים אותה.
אבחון הפרעת קשב וריכוז (ADD) נקבעת כאשר מתקיימים שני תנאים. תנאי ראשון הוא הופעה של לפחות שישה מתוך תשעת התסמינים הבאים:

 1. לעיתים קרובות אינו שם לב לדברים ו/או מתרשל בביצוע משימות.
 2. לעיתים קרובות מתקשה לשמור על הריכוז במיוחד במטלות משעממות.
 3. לעיתים קרובות נראה כמי שאינו מקשיב כאשר מדברים אליו.
 4. לעיתים קרובות אינו עוקב אחר הוראות ומתקשה להשלים מטלות, כגון שיעורי בית.
 5. לעיתים קרובות מתקשה בארגון וסדר.
 6. לעיתים קרובות נמנע, דוחה או אינו מגלה עניין בפעילויות שדורשות מאמץ מתמשך.
 7. לעיתים קרובות מאבד דברים ושוכח.
 8. לעיתים קרובות מוסח ע”י גירויים חיצוניים.
 9. לעיתים קרובות שוכח לבצע פעילויות יומיומיות.

בדיקת סימפטומים הקשורים לאימפולסיביות והיפראקטיביות

התנאי השני הקשור באבחון הפרעות קשב וריכוז הוא הופעתם של לפחות שישה מתוך תשעת הסימפטומים הבאים הקשורים לאימפולסיביות והיפראקטיביות:

 1. לעיתים קרובות נראה חסר שקט, מזיז את הידיים או הרגליים.
 2. לעיתים קרובות קופץ מתוך כסאו בכיתה, בעת הישיבה בארוחה משפחתית.
 3. לעיתים קרובות רץ ומטפס או נראה חסר שקט.
 4. לעיתים קרובות מתקשה להעסיק את עצמו בפעילויות פנאי רגועות.
 5. לעיתים קרובות נמצא בתנועה מתמדת כאילו מחובר למנוע.
 6. לעיתים קרובות מדבר ללא הפסקה.
 7. לעיתים קרובות פולט תשובות טרם סיים להקשיב ו/או מתפרץ לאמצע משפט.
 8. לעיתים קרובות מתקשה לחכות בתור.
 9. לעיתים קרובות קוטע דברי אחרים או מפריע להם בעיסוקיהם.

בדיקת תוצאות האבחנה

אבחון הפרעת קשב וריכוז מהקבוצה של ה-ADD כלומר, אלה שהנם רגועים ואינם בעלי היפראקטיביות/תנועתיות יתר, נקבע במידה ומתקיימים שישה מתוך סעיפים 1-9.

אבחון הפרעת קשב וריכוז מסוג ADHD כלומר, כאלה שהנם גם היפראקטיביים נקבע במידה ומתקיימים שישה תנאים מתוך 9 הסעיפים לעיל.

כדי שהאבחון יהיה מדויק נוהגים לקבל עדות גם ממורי ביה”ס וכמובן מהמשפחה הקרובה (הורים, סבא וסבתא). בנוסף לכך, חלק מהתסמינים של חוסר קשב, פעלתנות יתר ואימפולסיביות, הגורמים לבעיה, צריכים להיות קיימים לפני גיל שבע!

לפני אבחון הפרעת קשב וריכוז יש לשלול בעיות אחרות: בעיות תקשורת, אוטיזם, דיכאון, הפרעות נפשיות, רגשיות, בעיות שינה וכדומה.

כאשר ניתן ריטלין כטיפול בהפרעות קשב וריכוז, מומלץ כי בנוסף על ריטלין יינתן טיפול קוגניטיבי התנהגותי ואימון נוירו-קוגניטיבי עליו נרחיב את ההסבר בהמשך.

אבחון הפרעות קשב וריכוז בעזרת מבחן “טובה”

על מנת לוודא שמבוצע אבחון הפרעות קשב וריכוז מהימן, נהוג לבצע מבחן CPT אשר בודק יכולת התמדת קשב בסביבה חסרת אתגר ועניין. אחד מהמבחנים הידועים הנקרא אבחון TOVA ומטרתו לוודא שהתסמינים אכן נובעים מהפרעות קשב וריכוז (ADD) ולא מסיבה אחרת. באבחון TOVA הילד (או המבוגר) עובר שתי בדיקות: הראשונה, בדיקה ללא תרופות (ריטלין בדרך כלל) ולאחר מכן תחת השפעת התרופה. על ידי השוואה בין הביצועים ניתן לקבוע ברמת בטחון גבוהה יחסית אם מדובר בהפרעת קשב וריכוז ולכן נוירולוגים ופסיכיאטריים רבים משתמשים בה.

כאן ניתן לקבלת מידע מפורט על סוגי אבחונים נוספים.

מי מבצע את האבחון

יש לציין שאבחון הפרעות קשב וריכוז ADD או ADHD צריך להתבצע על ידי רופא ורק הוא רשאי על הוראת מתן תרופה. הרופאים ברובם אינם נוטים להמליץ, לאחר אבחון הפרעת קשב וריכוז, על טיפול כלשהו פרט לטיפול הרפואי, וזאת מכיוון שזה תחום העיסוק שלהם. יחד עם זאת, ישנם רופאים אשר ממליצים לנסות שיטות קוגניטיביות ואחרות במידה והאבחון היה גבולי, או שההורים מתנגדים למתן התרופה או כאשר מסיבות שונות אסור לתת טיפול תרופתי.

>> קרא כאן כיצד תכנית AttenGo תסייע להתגבר על הפרעות קשב וריכוז לפני אבחון