הפרעת קשב אצל ילדים

איך מתבטאת הפרעת קשב בילדים

הפרעת קשב בילדים הינה תסמונת הדור החדשהפרעת קשב בילדים או במינוח הלועזי ADHD נחשבת לתסמונת הדור החדש.

הפרעת קשב בילדים  החלה להיות מאובחנת בשנים האחרונות יותר ויותר ואחוז המאובחנים עולה מידי שנה.

הפרעת קשב בילדים מתאפיינת בכמה תסמינים עיקריים ובהם:

קושי בהפקת ריכוז מתמשך (במיוחד בעת לימודים)

קושי להתמקד ולסנן גירויים ומסיחים סביבתיים,

קושי בעיכוב תגובה,

קושי באיפוק (אימפולסיביות)

קושי בניהול העצמי, למשל: שליטה, ניהול עצמי, קבלת החלטות איפוק וסבלנות.

תפקודי הניהול העצמי נקראים במינוח המקצועי: תפקודים ניהוליים. מאפיין נוסף שקיים רק אצל חלק מבעלי הפרעת קשב וריכוז הנו התנועתיות יתר או ההיפראקטיביות.

נמצא כי הפרעת קשב וריכוז ניתנת לטיפול ברוב המקרים גם ללא תרופות וזאת באמצעות פעילות קוגניטיבית שלמעשה היא אימון המוח.

הביטוי לקשיים בהפרעה נובע מקושי בדפוסים מוחיים ובמיומנויות הקוגניטיביות של הילדים.

לכן, הטיפול בהפרעת קשב באמצעות אימון מוחי נוירו-קוגניטיבי הוא מומלץ ביותר ומביא תוצאות גם על פי מחקרים שנעשו בתחום.

הפרעת קשב הינה תסמונת מולדת שעדיין לא בטוחים אם היא רק גנטית, או משולבת עם גורמים סביבתיים (זיהום אוויר, תזונה וכדומה).

ישנם משפחות שבהם כמה בני משפחה יאובחנו עם הפרעת קשב. לגבי טיפולים: ישנו הטיפול התרופתי, כגון: ריטלין וקונצרטה. ישנם היום טיפולים קוגניטיביים ונוירו-קוגניטיביים שתפקידם לאמן את המוח לעבוד אחרת ולפתח יכולות כמו קשב וריכוז. חשוב לדעת איזה טיפול מתאים לתוצאות טובות. כתבנו כמה טיפים בהמשך.

מדובר בהפרעה נוירופסיכיאטרית מולדת שבדרך-כלל ניתן לאבחן אותה מגיל הגן או שנות בית הספר הראשונות. ישנם כאלה שלהם יש היפראקטיביות וכבר בשנת 1937 דווח על מתן תרופות מעוררות כטיפול. האבחון להפרעת קשב מתבסס על המדריך להפרעות פסיכיאטריות הנקרא DSM-5. על אף שמדובר בבעיה רפואית, הרי שהאבחון נעשה על ידי שאלונים המתייחסים לתפקוד היומיומי והתפקוד הלימודי של הילד/ה הנחשדים כבעלי הפרעת קשב. שאלונים אלה ממולאים על ידי ההורים וכן על ידי צוות ביה”ס. רק רופא פסיכיאטר או נוירולוג יכול לתת את האבחנה הסופית. לצד האבחנה של הפרעת קשב, יש צורך לעשות גם “אבחנה מבדלת”, שכן בעיות רגשיות, נוירולוגיות, התפתחותיות יכולות להיות גם גורם לבעיות קשב וריכוז. איבחון דידקטי- המאבחן יכולות לימודיות מומלץ אף הוא להיכלל בסל הבדיקות הכללי.

הפרעת קשב בילדים – תכונות ומאפיינים

הפרעת קשב בילדים וכן בנוער תסמן אותם לרוב כילדים מוכשרים, יצירתיים, בעלי פוטנציאל, אך בד”כ ללא יכולת מימוש מלא הפוטנציאל.

הורים לילדים כאלה מאוד מודאגים האם ילדיהם יצליחו להגיע לתיכון ואח’כ ללימודים אקדמיים, ובצדק, היכולת הלימודית של בעלי הפרעת קשב אינה גבוה וזאת רק משום שקשה להם להתרכז, קשה להם להתארגן, קשה להם לזכור ולהפנים מידע חדש – ובמיוחד מידע חדש שאינו מעניין אותם. מאובחני הפרעת קשב ניחנים גם בחולמנות, בחוסר שקט, אימפולסיביות וחלק מהילדים גם בתנועתיות יתר. לעיתים תנועתיות היתר, או בשמה הלועזי: היפראקטיביות, מתבטאים בדיבור בלתי פוסק. תכונות אלה גורמות הרבה פעמים לבעיות חברתיות!

קשיים נוספים שמאפיינים בעלי הפרעת קשב קשורים לתכונות “הניהול העצמי”, או “שליטה” והם נקראים התפקודים הניהוליים. כדוגמאות ניתן להזכיר את יכולת ההתאפקות, יכולת ההתארגנות ושמירת סדר, יכולת קבלת החלטות. שימו לב, לעתים התכונות של הניהול העצמי הן אלה שמשפיעות ביותר על יכולת התפקוד של הילדים.

טיפולים אפשריים

טיפול בהפרעות קשב וריכוז באמצעות תרופות פועל ישירות על המוח וגורם לפעילות עצבית מוגברת, מעין עוררות של המוח. אך לצערינו, לא בכל המקרים ישנה השפעה טובה של התרופות (ריטלין, קונצרטה וכו’). ישנן תופעות לוואי בחלק מהאוכלוסיה הנוטלת ויש גם חלק לא מבוטל (כ-30%) שהתרופה כלל אינה עוזרת. תופעות הלוואי נצפות בטווח המיידי ובטווח הארוך.

ישנם טיפולים הקשורים באימון אישי, על ידי מדריך שמסייע למטופל להגדיר מטרות ולהגיע אליהם. אך האימון האישי מסייע יותר לתחלואה הנלווית ומסייע להתמודדות טובה יותר עם הסימפטומים של הפרעת הקשב. האימון האישי אינו פועל באופן נוירולוגי. מומלץ לשלב כל טיפול עם שילוב של פעילות פיזית קלה כמו אימון אירובי פשוט של 40 דקות על הליכון או אופני כושר כמו כן ישנם טיפולים רגשיים, כגון דרמה-תרפיה, רכיבה על סוסים וכדומה. טיפולים כאלה נותנים מענה גם כן לתחלואה נלווית הקשורה במרכיבים רגשיים ועשוייה לעלות דימוי עצמי.

טיפול שאינו תרופתי ומשפיע על המוח באופן נוירולוגי הוא האימון המוחי של AttenGo – זוהי שיטה נוירו-קוגניטיבית ומהווה טיפול בשורש הבעיה . השיטה פותחה במיוחד לבעלי הפרעת קשב, נועדה להשפיע ישירות על פעילות מוחית להוריד את תסמיני הפרעת קשב וריכוז באופן משמעותי. השיטה יחסית חדשה בעולם ומיושמת בתוכנת אונליין בה מותאמת למשתמש תוכנית מותאמת אישית לקושי הפרעת קשב וריכוז שלו וכן על פי גילו (החל מגיל 6 ועד מבוגרים). תוכנה זו פותחה על פי ידע קנדי והיא מסייעת בזרימת דם טובה באונה הקדמית ובתוך כך מאפשרת זרימת דופמין טובה יותר מוח. טווח השפעתה הוא קצר ובתוך מספר שבועות ניתן לחוש את השינוי.

כמה טיפים לגבי הטיפול אצל ילדים

כאשר בוחנים טיפול בהפרעת קשב אצל ילדים ורוצים למדוד את השינויים בעקבות טיפול מוצלח, יש להתייחס לכמה נקודות:
 1. משך הטיפול – האם מדובר בטיפול בהפרעת הקשב לכל החיים, האם מדובר בטיפול בטווח של שנה או של מספר חודשים
 2. מחיר הטיפול – האם מבטיחים לי תוצאות אחרי סדרה ארוכה ויקרה של טיפולים?
 3. מיקום/סיוע מטפל – האם מדובר בטיפול שנעשה בבית, או שיש צורך להגיע לקליניקה או מטפל.
 4. האם הטיפול המוצע מטפל בתחלואה הנלווית של הפרעת קשב או בשורש הבעיה?
 5. האם הטיפול או השיטה המוצעת לטיפול בהפרעת קשב ידועה, ובעלת ממליצים?
למה לצפות בסיום טיפול יעיל של הפרעת קשב בילדים
 • שיפור ביכולות למידה: שיפור קשב וריכוז באופן חד וברור
 • שיפור ביכולות למידה הקשורות בליקויי למידה: שיפור הזיכרון, שטף קריאה, כתיבה (יש קשר רב בין לקויות למידה להפרעת קשב).
 • שיפור יכולת ריכוז גם בסביבה עם מסיחים וגירויים
 • שיפור מיומנות אירגון, קבלת החלטות, סדר עדיפויות
 • הפחתת אימפולסיביות והיפראקטיביות

אימון מוחי AttenGo – יעיל עבור הפרעות קשב בילדים. זה עובד!

השיטה הנוירו-קוגניטיבית של AttenGo הינה אימון מוחי ממוחשב שתפקידו לעורר את פעילות גלי המוח ולאמן יכולות הפקת קשב וריכוז גבוהים בסביבה הלימודית. שיטת אימון זו, כוללת שילוב של שני מישורים העובדים אחד עם השני תוך כדי ביצוע התרגילים:
מישור ראשון: פעילות הדורשת מהמוח להפיק גלי מוח מהירים – אך לא מהירים מידי. גלים אלו נקראים גלי ביתא-1 והם קשורים לקשב מיקוד וריכוז לאורך זמן.
מישור שני: עבודה על מרכיבים קוגניטיביים המתרחשים באונה הקדמית של המוח, כמו למשל סוגים שונים של קשב – קשב מתמשך, מפוצל, סלקטיבי ובמיוחד “בקרת קשב” אשר מטרתה להפעיל את מערכת העל של הקשב האחראית על הביצועיים הניהוליים. שלא כמו לאחר נטילת תרופות, כאן אין תופעות לוואי והטיפול מיטיב עם כל אחד. בשונה מנטילת תרופות, יש יכולת הטמעה של לימוד המיומנויות שנרכשו לטווח הארוך!

אימון מוחי בשיטת ‘AttenGo’ יאפשר מומלץ עבור הפרעת קשב בילדים מהסיבות הבאות:

 • שיפור חד ומהיר ביכולת הקשב וריכוז כון הזיכרון והעיבוד מידע (הנדרש בלימודים)
 • שיפור הסבלנות ויכולת לתפקוד טוב בלימודים
 • שיפור הדימוי העצמי, הארגון, הניהול העצמי
 • שיפור ההתנהגות והיחסים החברתיים

מאמרים נוספים: