זיכרון עבודה

מהו זיכרון עבודה?

אנו נוטים לחלק את הזיכרון לשלושה סוגים: טווח קצר, טווח ארוך, זיכרון עבודה (Working Memory). ישנם

זיכרון עבודה קשור לקשיים בקשב וריכוז

מומחים המתייחסים לזיכרון לטווח קצר ולזיכרון עבודה כאל אחד. עם זאת, קיים הבדל בין השניים. זיכרון העבודה, כפי שרומז השם, הוא המידע שאיתו אנו עובדים במישרין, בעודנו מבצעים משימות שונות. מידע זה נלקח הן מזיכרון טווח קצר והן מזיכרון טווח ארוך. זיכרון טווח קצר מכיל בעיקר מידע חדש, שאנו מקבלים מהחושים השונים (נקרא לעיתים זיכרון חושי).

בדרך כלל, אנו שומרים בזיכרון העבודה, מידע לזמן קצר בלבד (כמו שמירת מספר טלפון) וזאת עד להשלמת התהליך ההכרתי (קוגניטיבי) המעורב בדבר. לאחר מכן, המידע מאוחסן בזיכרון לטווח קצר או ארוך. דברים חשובים יישמרו לטווח הארוך ודברים פחות חשובים, כמו מספר טלפון יישמרו בטווח קצר שיכול להיות 5 דקות, חצי שעה וכדומה.

דוגמה ממחישה לזיכרון עבודה

כאשר אנו לומדים כיצד להפעיל מכונה חדשה או תוכנה חדשה למשל, אנו עושים שימוש בזיכרון העבודה בכדי לאסוף את כל המידע הנדרש על מנת להשלים את המשימה בהצלחה. תהליך הלמידה מבוסס על יכולות וידע קודמים, שאנו שולפים מהזיכרון לטווח ארוך, וממידע שלוקט על ידי זיכרון הטווח הקצר שלנו. המידע המשולב הזה מעובד על ידי זיכרון העבודה, ואז עובר לזיכרון הטווח הארוך לשימוש עתידי. למי שבקיא במונחי מחשב, זיכרון עבודה דומה מאד
ל-RAM של המחשב (זיכרון גישה אקראית). 

כיצד AttenGo משפרת את זיכרון העבודה?

באימון בשיטה הנוירו-קוגניטיבית של AttenGo מובנים תרגילים קוגניטיביים ייחודיים הכוללים הוראה מקדימה לפני התחלת כל תרגיל. הוראה כוללת משימה קוגניטיבית מוגדרת. לצורך ביצוע המשימה נדרש המשתמש ל”שמר” את ההוראה בזיכרון, שאם לא כן, לא ניתן לבצע את המשימה.

זיכרון העבודה המובנה בתוכניות AttenGo עובד בצורה חזקה יותר מכל אימון אחר על זיכרון העבודה: זאת מכיוון שהמשתמש חייב לעבוד בהתאמה ובהפעלה יחד עם “הקשב והריכוז” ותוך כדי שימת לב לשני פרמטרים חשובים:
1) מהירות תגובה 2) בלימת תגובה והימנעות מתגובה אימפולסיבית.

בנוסף, זיכרון העבודה אשר בתוכניות מותאם לדרגות קושי שונות וברמת מורכבות שונה. בתרגילים ישנו דגש מיוחד על שיפור עיבוד התוכן של ההוראה וכיצד היא באה לידי ביטוי בביצוע המשימות הקוגניטיביות השונות הכוללות בין השאר: עיבוד ויזואלי-מרחבי, קואורדינציה מוטורית-חזותית, מהירות תגובה וקצב עיבוד המידע, התמודדות עם זיהוי צורות, ספרות ועוד.

אימון בשיטה נוירו-קוגניטיבית (מבוססת על נוירופידבק) AttenGo ישפר באופן ניכר את זיכרון העבודה ואת יכולות המוח לעבד מידע חדש, להפנימו ואחר-כך גם להטמיעו בזיכרון טווח ארוך. עוד על שיפור הזיכרון

החומר מעניין?
הירשמו לניוזטלר שלנו המיועד להורים לילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז (ADD/ADHD) שלנו (כאן בצד ימין), ותקלו בדוא”ל סדרה של 14 עלונים קצרים, הנשלחים אחת לשבוע) הכוללים מידע וטיפים להתנהלות יומיומית טובה יותר.