מאמרים

הפרעות קשב וריכוז מאמרים

הפרעות קשב וריכוז מאמרים הוא דף המרכז את מיטב המאמרים והמידע הדרוש לכם להתמודדות עם הפרעת קשב – בין אם עבורכם ו/או ילדכם . המאמרים על הפרעות קשב וריכוז נשלחים אחת לחודש למנויי הניוזלטר שלנו, אז כדאי להירשם באמצעות טופס ההרשמה.

קשב וריכוז במשפחה

הפרעת קשב וריכוז, האם היא מולדת או נרכשת?

לפי דעות רבות היום, אצל חלק מהאוכלוסייה של בעלי הפרעת קשב, הפרעת הקשב אינה מולדת  אלא התפתחה בגיל הינקות בגלל תנאים שאינם מספיקים לפיתוח אופטימלי של מיומנויות קוגניטיביות ספציפיות כמו קשב, ריכוז ותשומת לב. לכן יש צורך להתאים את הסביבה של התינוק כך שיתקיימו בה תנאים המאפשרים לו להפעיל מיקוד ותשומת לב – גם אם זה לזמן קצרצר.  
רוצים לדעת איך למנוע הפרעת קשב וריכוז נרכשת כבר מגיל הינקות? קראו את המאמר המלא.
למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> הפרעת קשב וריכוז, האם היא מולדת או נרכשת?

 

איך להקנות כישורי למידה טובים לילדכם?

כישורי למידה טובים חשובים לכל תלמיד, אבל במיוחד לתלמידים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז. תלמידים כאלו יכולים לבזבז המון זמן יקר ואנרגיות על למידה שבסוף מתבררת כלא יעילה. ריכזנו עבורכם טיפים להקניית כישורי למידה טובים לילדכם. היכנסו לקרוא.
למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> איך להקנות כישורי למידה טובים לילדכם?

הפרעות התנהגות אצל ילדים – מצאו את הטוב

כל ילד נולד עם “מתנות” – כשרונות ותכונות אופי מיוחדות ואישיות שייחודיות רק לו. אצל ילדים עם הפרעת קשב וריכוז, לפעמים המתנות הללו מוסתרות וקשה לנו לראות אותם וגם אם ראינו, קשה לחשוף אותן ולהוציא אותן החוצה. במאמר זה נביא כמה שיטות כיצד ניתן להתמודד עם הפרעות התנהגות אצל ילדים אלו וכיצד ניתן להבליט את אותן כישרונות ותכונות שיביאו את הילד לידי צמיחה.
למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> הפרעות התנהגות אצל ילדים – מצאו את הטוב

ילדים בחופש הגדול – מכייפים וגם לומדים

עבור הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז, החופש הגדול הוא זמן מאתגר במיוחד. מצד אחד, רוצים לתת לילדים להתפרק וליהנות מהחופש. מצד שני, רוצים שהם יגיעו מוכנים לשנה הבאה ושכל העבודה הקשה שנעשתה במהלך השנה תישמר. איך משלבים בין שני הדברים ואיך אפשר להגיע מוכנים לשנת הלימודים הבאה? הכל במאמר הבא.
למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> ילדים בחופש הגדול – מכייפים וגם לומדים

הקשר בין הפרעות שינה אצל ילדים והפרעת קשב

אם לילד שלכם יש קושי להירדם, קושי להתעורר או עייפות תמידית במהלך היום ייתכן שיש לזה קשר להפרעת הקשב שלו. הבשורות הטובות הן שיש מה לעשות! הכנו עבורכם מאמר הסוקר את התופעה וכולל טיפים מועילים כדי להתגבר על בעיות שינה אצל ילדים ונוער.
למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> הקשר בין הפרעות שינה אצל ילדים והפרעת קשב

ויסות רגשי – איך להתמודד עם רגשות ולהימנע מהתפרצויות?

מי מההורים לא חווה, בשלב כלשהו, התפרצות זעם של אחד מילדיו ולאחריה את תחושת התסכול והכעס המלווה לכך? ילדים עם הפרעת קשב נוטים להיות עם ליקוי בוויסות והשליטה העצמיים. במאמר זה נבהיר מהו הוויסות הרגשי, וניתן לכם טיפים להתמודדות במצבים של התפרצויות זעם כאלו.
למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> ויסות רגשי – איך להתמודד עם רגשות ולהימנע מהתפרצויות?

הצדדים החיוביים של דחיינות

הנטייה לדחות משימות שוב ושוב היא מאפיין ידוע של הפרעת קשב וריכוז. האם גם אתם מרגישים רע וכועסים על עצמכם כשאתם דוחים דברים בלי סוף? אתם יכולים להפסיק לכעוס כי לדחיינות יש גם צדדים חיוביים. כן, כן – יש כאלו! כנסו למאמר כדי לדעת איך לנצל את הדחיינות לטובתכם!
למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> הצדדים החיוביים של דחיינות

זה רק אני והמסך שלי

בשנים האחרונות נהיה נפוץ יותר ויותר לראות ילדים כשמבטם מופנה מטה והם תקועים שעות רבות במסך הקטן של הטלפון או הטאבלט. הם מצליחים להתרכז בצורה יוצאת דופן במשחקים ובסרטים שעל המסך הקטן. אך האם זה מעיד על יכולת הריכוז שלהם בכיתה או בדברים אחרים? מסתבר שכלל לא!
האם יש קשר בין צפייה ממושכת במסכים הקטנים לבין הפרעת קשב וריכוז ומה אפשר לעשות כדי להפוך את המסכים לחברים? קראו במאמר:  >> זה רק אני והמסך שלי

התנהגות ילדי ADHD מושפעת מההורים

התנהגות ילדינו מושפעת פעמים רבות מהתנהגותינו כהורים. כאשר ההתנהגות שלנו רגועה ונעימה, עניינית, מושכלת, ולא נשלטת על ידי רגשות, דחפים והתפרצויות – כך היא תהווה עבור ילדנו דוגמה ומודל חיקוי. זה לא עניין פשוט, אבל ניתן בהחלט בעזרת מספר כללים לשפר את התנהגות ילדנו. במאמר הבא ריכזנו עבורכם מקבץ של כלים ועצות מעשיות שיעזרו להקנות לילדכם התנהגות טובה יותר.
למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> ילד ADHD מושפע מהתנהגות הוריו
 

הילד לא מכין שיעורי בית? יש מה לעשות!

קשה לילדכם להכין את שיעורי הבית ואינכם יודעים מה לעשות? ריכזנו עבורכם טיפים מועילים וקלים ליישום – שישנו את חוויית הכנת שיעורי הבית מהתמודדות מתישה ומתסכלת לחוויית סיפוק והצלחה. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> הילד לא מכין שיעורי בית? יש מה לעשות
.
מהו ריכוז יתר

אין זה סוד גדול שהסובלים מבעיות קשב וריכוז, יתקשו להתרכז לאורך זמן במשימה הנראית בעיניהם  כמשעממת. לעומת זאת, ייתכן מצב הפוך, בו דווקא אותו אדם יהיה שקוע בריכוז עמוק כל כך במשימה שמאתגרת אותו, עד כדי כך שהוא יתנתק מהמציאות ולא ישים לב גם אם קוראים בשמו.

תופעה זו הינה מיקוד יתר וקשורה לוויסות העצמי. האם זה יתרון, חיסרון או איך כדאי באמת להתייחס אליה, המשיכו לקרא במאמר: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> ריכוז יתר – מיקוד להצלחה או לכישלון?

מי מפחד מהחופש הגדול?

יש להודות על האמת. אמנם המילה “חופש” נושאת איתה קונוטציות של שחרור וכיף, אבל הורים רבים חוששים מפני החופשה הגדולה ומתעסקים הרבה במחשבות ותכנון מה כדאי לעשות עם הילדים ואיך להעביר את הזמן.
תתפלאו איך סדר יום וכמה חוקים קטנים יעזרו לכם להתמודד עם החופש הגדול טוב יותר ואולי גם לעבור אותו בשלום ובהנאה.  למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים  >> מי מפחד מהחופש הגדול?

אבחון בנות עם ADHD – בנות מנגה, בנים ממאדים

האם באמת יש הרבה פחות בנות עם הפרעת קשב וריכוז? לא בהכרח.
בנים מאובחנים הרבה יותר, ומסתבר שבנות חומקות מתחת לרדאר. מדוע?
כי ההתנהגות והסימנים לעיתים שונים, כי בנות יודעות להסתיר, כי… יש עוד סיבות ובכל זאת, חשוב מאוד לאבחן גם בנות וכבר עם החשד הראשוני, וזאת כדי שלא ישלמו מחיר על אי האבחון.
אז איך מאתרים את הפרעת הקשב אצל בנות? למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> אבחון בנות עם ADHD

זה הכול בראש שלך

מדוע יש אנשים רבים ש”סוחבים” איתם את הפרעת הקשב והריכוז מילדותם לתוך בגרותם? אי אפשר לפטור זאת בתירוצים נפשיים, רגשיים וסביבתיים. מחקר ב-MIT מגלה אפיון מוחי פיזי מובהק בין מבוגרים בעלי הפרעת קשב וריכוז “רדומה” לבין כאלו שלא לקו בהפרעה אף פעם. איך זה ישפיע על ההתייחסות ל-ADHD? ועל הטיפול? למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> זה הכול בראש שלך

משא ומתן עם ילדי ADHD – בלי ויכוח. בלי מיקוח.

כמו כל ילד, גם ילדים עם הפרעת קשב וריכוז מנסים לבדוק את הגבולות שלכם. הם מנסים לכפות את רצונם עליכם ולעשות דברים בניגוד לרצונכם ובניגוד לטובתם. הבעיה היא שילדים עם הפרעות קשב וריכוז, הם עקשנים יותר, סרבנים יותר ו”חופרים” יותר כדי להשיג את רצונם. כמה כללי ברזל שימנעו מכם להיכנע. 
למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> משא ומתן עם ילדי ADHD – בלי ויכוח. בלי מיקוח.

ילדים עם הפרעת קשב וריכוז בעידן הדיגיטלי

בעידן המחשב, הטלפון החכם והרשתות החברתיות, תשומת הלב של הילדים (ושל המבוגרים) מאוימת ללא הרף, קל וחומר כאשר מדובר בילדים עם הפרעת קשב וריכוז. איך משיגים פרקי זמן משמעותיים של ריכוז והתמקדות?איך גומלים מהתמכרות לאינפוזיה התקשורתית? ואיך משיגים שנת לילה בריאה וחיונית?
למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים  >> ילדים עם הפרעת קשב וריכוז בעידן הדיגיטלי

איך לשלוט בתוקפנות של הילד ADHD שלי

התרסה ותוקפנות? נקטו בשיטת טיפולית כבר מגיל צעיר. מסתבר שהורים יכולים לעזור לילדים צעירים עם ADHD לשלוט בתוקפנות ובהתרסה וההמלצה היא שלא לחכות שזה יעבור להם עם הגיל. יש כמה שיטות התערבות אשר הורים ומורים יכולים לנקוט כדי לנסות לצמצם ולהעלים התפרצויות, כעס פתאומי וכל התנהגות אימפולסיבית בלתי נשלטת. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> איך לשלוט בתוקפנות של הילד ADHD שלי?

יצירתיות והפרעת קשב – היילכו השתיים יחדיו?

הפרעת קשב וריכוז מלווה לעתים ביצירתיות ודמיון מפותחים – כך בעצם הקשיים מתקזזים על ידי יתרונות ויכולות, ובסופו של דבר מאפשרים התפתחות והתקדמות. הבעיה היא התיוג. ברגע שתלמיד מאובחן כסובל מהפרעת קשב, מערכת החינוך עשויה לנתב אותו למסגרות העלולות להגביל את מנעד הבחירה שלו בתיכון ובאוניברסיטה. אך איך אפשר לחמוק ממלכודת התיוג? למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> יצירתיות והפרעת קשב – היילכו השתיים יחדיו?

איך לרכוש חברים חדשים

“רוצה להיות חבר שלי?” אתם הכי רוצים שלילד שלכם יהיו חברים. ויש לכם כל כך הרבה דרכים לעזור לו בכך. כישורים חברתיים ניתנים ללמידה, לאימון ולתרגול. הנה כמה הנחיות וכללים שיסייעו  לכם להיות המאמנים של ילדכם ברכישת כישורים חברתיים ובעשיית חברים. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> איך לרכוש חברים חדשים

מוטיבציה – הכוח המניע את ההצלחה!

יש האומרים כי מוטיבציה – היכולת להניע את עצמנו לבצע משימות – היא הסוד של האנשים המצליחנים!
לרבים מבעלי הפרעת קשב וריכוז ADHD ישנה בעיה של חוסר במוטיבציה המתפרשת כנטייה לדחיינות, עצלנות ואפילו אי-מסוגלות תפקודית. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> מוטיבציה – הכוח המניע את ההצלחה!

חוזרים לשגרה בכיף

השגרה היא מרכיב חיוני להצלחה ובמיוחד עבור ילדים עם הפרעת קשב וריכוז. אז אם החגים הוציאו אתכם מאיזון ושיבשו לכם את סדר היום – הרי שהחזרה לשגרת הלימודים אינה דבר קל. הכנו לכם כמה טיפים ונקודות למחשבה כדי לחזור לשגרה וליצור מסגרת מועילה להורים ולילדים ובמיוחד למשפחות ADHD – בכיף!
למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> חוזרים לשגרה בכיף

איך ליצור סביבת למידה ידידותית למוח?

“אנו צריכים להשקיע יותר בסביבה הלימודית ובדרכי הלימוד שיהיו יותר ידידותיות למוח” – כך מזמינה מורה מקנדה מורים והורים לחשוב אחרת על סביבה לימודית. בכתבה כאן, אנו מרכזים את הצעותיה החינוכיות והיצירתיות מתחום מדעי המוח כיצד  להפוך את סביבת הלמידה מועילה לכיתה כולה, ולילדי ADHD בפרט למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> איך ליצור סביבת למידה ידידותית למוח?

מיקוד יתר – חיסרון או יתרון?

כידוע, בעלי הפרעות קשב וריכוז מתקשים להתמקד במשימות שנתפסות כ’משעממות’ – אך מצד שני נגלה תכונה מפתיעה של ריכוז גבוה במיוחד במצבים מסוימים עד כדי כך שנעשים מנותקים מהעולם מסביב. מצב זה נקרא מיקוד יתר (באנגלית Hyperfocus) אשר יכול להפוך דווקא ליתרון בתנאי שלומדים איך לנצל אותו בצורה מועילה למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> מיקוד יתר – חיסרון או יתרון?

איך מתמודדים עם ADHD בעבודה?

הפעם רצינו לדבר אל המבוגרים שביניכם עם ADHD. אתם מתקשים לעשות את עבודתכם כראוי, דוחים מטלות, לא מצליחים להתמיד במקום העבודה, או מתוסכלים מחוסר ההתקדמות האישית? בואו נבין מה זה ADHD אצל מבוגרים ונראה מה חשוב באמת לעשות ואיך אפשר להפוך את הפרעת הקשב ליתרון במקום העבודה?
למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> איך מתמודדים ומצליחים עם ADHD במקום העבודה?

איך לשפר את היכולת הלימודית דווקא בחופש

שאלת המיליון – איך לגרום לילדנו גם ליהנות בחופש הגדול וגם לשפר את היכולות הלימודיות שלהם, לקראת שנת הלימודים הבאה? במאמר הבא נסביר מה צריך לעשות כדי לשפר את יכולות הלמידה, ומה ניתן לעשות
כבר עכשיו בחופש כדי שילדכם ישתפר בשנת הלימודים הקרובה.
למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> איך לשפר את היכולת הלימודית דווקא בתקופת החופש?

להתרכז יותר או להתעלם יותר?

בעקבות מחקר חדש, שבוצע על ידי שני פסיכולוגים באוניברסיטת Simon Fraser שבקנדה, עולה כי כשמדובר בהפרעת קשב וריכוז, יש לבחון דרך טיפולית אחרת הקשורה דווקא בהתעלמות מהסחות דעת – יותר מזו הנהוגה היום שהמתמקדת על העלאת הקשב והריכוז. על המחקר והמסקנה קראו את המאמר המלא >> להתרכז יותר או להתעלם יותר?

ריטלין בעד ונגד

ריטלין היא תרופה ששימשה בתחילת דרכה כתרופה מעוררת וממריצה, והיום משמשת לטיפול בהפרעות קשב וריכוז. המרכיבים הפעילים (מתילפינידאט) של התרופה פועלים במערכת העצבים המרכזית שבמוח באופן שעדיין לא ממש ברור לנו. ריטלין מוגדרת על פי החוק הישראלי, כלומר על פי פקודת הסמים המסוכנים כתרופה נרקוטית.
לכתבה מלאה >> ריטלין בעד ונגד

הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים צעירים

הילד הצעיר שלכם שובר שיאים במשחקי מחשב ודרוך בישיבה על אפליקציות הסמארטפון אבל… אינו מסוגל להיות קשוב בשיחה אתכם ליותר ממספר דקות? לא מוכן לקחת ספר ליד? מתקשה לשבת בשקט ומשתעמם בקלות? ייתכן שיש לו קשיי קשב וריכוז, ומחמת גילו הצעיר עוד לא חשבתם על אבחון. איך להתייחס לילדים הצעירים ואיך לזהות קשיי קשב וריכוז למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים צעירים

סוגי טיפולים הקיימים להפרעות קשב וריכוז

במאמר זה נספר לכם על הטיפולים והשיטות הקיימות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז: טיפול רגשי, טיפול פסיכולוגי, אסטרטגיות למידה או טיפולים הקשורים לאימון מוחי, מה כדאי ולמה?
ונספר על שיטת אימון מוחי המהפכנית והיעילה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז של AttenGo
למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> סוגי טיפולים הקיימים להפרעות קשב וריכוז

מחוננים עם הפרעת קשב

כמה פעמים נותרתם מבולבלים לנוכח העובדה שהילד שלכם פותר בעיות מתמטיות סבוכות, אך בכל זאת לא מצליח לזכור את לוח הכפל? בעל ידע רב בתחומים רבים, אך כשנדרש להקשיב בכיתה למורה ולמלא אחר הוראות ומשימות שניתנו לו הוא מגלה קושי רב? אולי ילדכם הינו מחונן עם הפרעת קשב?
למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> מחוננים עם הפרעת קשב

הדרכת הורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז

בשנים האחרונות הולכת ומתגבשת ההבנה שלהורים ישנו תפקיד חשוב מאוד בהתמודדות של ילדים ובני נוער שסובלים מהפרעות קשב וריכוז עם הקשיים האופייניים להפרעות אלו. לרוע המזל הורים רבים לא מצליחים לפתח בכוחות עצמם את ההקשבה, את רמת התמיכה האופטימלית ואת יכולת ההכלה של ילדיהם הסובלים ולפיכך ילדים רבים לא זוכים להתייחסות ההולמת למצבם.למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> הדרכת הורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז ויחסים רומנטיים

תסמינים רבים יכולים לפגוע במערכת הזוגית – או באופן ישיר או באופן עקיף. בכתבה שלפניכם, הכנו עבורכם סקירה קצרה של הנושאים שונים שעלולים לפגוע ביכולת של האדם לנהל מערכת יחסים זוגית תקינה ויציבה, ודרכים לטפל בהם. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> הפרעות קשב וריכוז ויחסים רומנטיים

הפרעת קשב וריכוז משפיעה על התזונה שלכם

בעיית קשב וריכוז משפיעה במקרים רבים על העלייה במשקל ותזונה לא בריאה. החל מבחירת סוגי המאכלים הלא נכונים: מזון עתיר שומן או סוכר (ג’אנק פוד), דרך חוסר היכולת לעקוב אחר דיאטה מסודרת ועד לאכילה רגשית אשר אינה קשורה לרעב. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> הפרעת קשב וריכוז משפיעה על התזונה שלכם

ממה נובעים קשיי תקשורת? 

איזו תשובה אתם מקבלים לשאלה: איך היה היום בבית הספר? או איך היה היום בעבודה? האם זו תהיה תשובה קצרה ומתחמקת, משהו בסגנון: “בסדר, “כיף”, “כלום”, או תשובה המאפשרת המשך שיחה?
לעתים, ילדים (וכמובן שגם מבוגרים) בעלי הפרעת קשב וריכוז הנם בעלי קשיים בתקשורת מילולית. על אף שהם יכולים להיות דברנים גדולים, הרי שבזמן שיחה קיים קושי להקשיב, להבין את הצד השני, לסנן נושאים טפלים ולא חשובים ולהגיב רק לנושא העיקרי. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> ממה נובעים קשיי תקשורת?

הפרעת קשב וריכוז מקשה על מערכות היחסים של הילד שלך

מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז לבעיות חברתיות אצל ילדים? או בין הפרעה זו לבעיות בקשרים בין אחים או לקשיי הסתגלות לאנשים סמכותיים (מורה למשל)? מה ניתן לעשות על מנת לסייע לילדים עם הפרעת קשב וריכוז להתגבר על הקשיים? קראו עוד כאן בכתבה>>  הפרעת קשב וריכוז מקשה על מערכות היחסים של הילד שלך

סוגי טיפולים להפרעות קשב וריכוז

שואלת דפנה, אימא לילד בן 9: “כמה חבל, הילד שלי לא מממש את הפוטנציאל שלו! הוא נבון ואינטליגנטי אך מאוד מתקשה להתמודד עם מטלות ביה”ס. לפני חודש גילינו שבעיות הלמידה נובעות מהפרעת קשב וריכוז וכמובן שהוצע לנו על ידי הרופא לקחת תרופות, אך לפני כן החלטנו לבדוק אלו סוגי טיפולים להפרעת קשב וריכוז קיימים היום. אז מה ההבדל בין השיטה הנוירו-קוגניטיבית לבין שיטות אחרות?” למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> סוגי טיפולים להפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז – ההיבט העובדתי

הפרעות קשב וריכוז מוגדרות כלקויות נוירו-תפתחותיות תורשתיות והן מסווגות כהפרעות גופניות לכל דבר ועניין. ההפרעות באות לידי ביטוי בדרכים אינדיבידואליות ובאופן שונה אצל אנשים שונים. לכתבה המלאה >> הפרעות קשב וריכוז – ההיבט העובדתי

חינוך מול ענישה עם ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז

הורים רבים אינם בטוחים מהי הדרך הנכונה לחינוך ילדיהם ולא אחת שואלים את עצמם האם עונשים הכרחיים? האם עונשים מזיקים או מועילים? למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> חינוך מול ענישה עם ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז

איך לדבר עם הילד שלך על הפרעת קשב וריכוז

האם אתם קוראים להפרעת קשב וריכוז בשמה, או שמא אתם חוששים שהדבר “ידביק תווית” על ילדכם?
האם הוא יודע להצביע על המקומות בחיים שלו בהם ההפרעה משפיעה עליו וכיצד לתאר אותו לילדים אחרים?
ומה עושים כשהילד מתחיל לאמץ את ההפרעה כתירוץ להתנהגות שלילית? למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> איך לדבר עם הילד שלך על הפרעת קשב וריכוז.

הרהורים על ריטלין

ריטלין נתפס כיום כתרופת הפלא של העולם החדש. הרי כל כך הרבה ילדים ומבוגרים אובחנו וסובלים מהפרעות קשב וריכוז ובפגישה אחת אצל הרופא והופ… הם יוצאים מצוידים במרשם לריטלין. נכון שאני בעד ריטלין כי בהרבה מקרים אין מה לעשות פרט לכדור הנכסף וזהו, אבל בעוד יותר מקרים נוכחתי שדווקא הטיפולים המשלימים הם הערובה להצלחה (הצלחת הילד במימוש העצמי, רכישת יכולות אישיות הגורמות באופן ישיר השגת ביטחון עצמי). לכן, רציתי להעלות בכתבה זו דעות על ריטלין מהצד השני…למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> הרהורים על ריטלין

איך משפיעה קשב וריכוז על יחסים בבית?

בניוזלטרים קודמים עסקנו בהשפעות שיש להפרעת קשב וריכוז על ילדים המתמודדים איתה. אך כפי שבוודאי גם אתם תוכלו לספר – הפרעת קשב וריכוז משפיעה על כלל המשפחה. בהתארגנות, זכירת פרטים ועמידה בלוח זמנים, כמו גם הצורך בתשומת לב יתרה מצד ההורים, מהווה אתגר לא פשוט להורים ולאחים כאחד במטרה למצוא את האיזון הנכון בהתנהלות היומיומית. לכתבה המלאה איך משפיעה הפרעת קשב וריכוז על היחסים בבית?

האם ריטלין מסייע להצלחה בלימודים?

בעיצומו של החופש הגדול, כשאתם בוודאי מחפשים את הבילוי הבא ועוד לא ממש חושבים על תחילת שנת הלימודים, פורסמה בארה”ב (גם שם יש חופשה), כתבה מעניינת המציגה מחקרים חדשים העוסקים בשאלה:
האם הטיפול התרופתי להפרעת קשב, עוזר בטווח הארוך להישגים בלימודים? מאמר שפורסם לאחרונה בדק 4000 ילדים בקנדה במהלך 11 שנים, ומצא תוצאות מפתיעות! למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> האם ריטלין מסייע להצלחה בלימודים?

הפרעות קשב וריכוז – המדריך

מאמר המסכם הגדרות שונות הקשורות לביטויים ומונחים בתחום הפרעות קשב וריכוז.
קבלו כאן את המדריך המלא לבעיות קשב וריכוז שיעניק לכם תמונה רחבה על תסמונת זו. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> הפרעות קשב וריכוז – המדריך 

בניית שגרה בחיי הילדים

מומחים רבים ממליצים על בניית שגרת יום צפויה שמאפשרת לילדים לחוש ביטחון ושליטה בסביבתם ולשגשג. החופש הגדול בקיץ מהווה תקופה מאתגרת במיוחד. משפחות רבות מבלות בחוץ עד שעה מאוחרת, נוסעים לנופש ובאופן כללי “יוצאים מהשגרה”. חשוב לבלות, לנוח וליהנות עם הילדים, אך אנו ממליצים להשתדל לשמור על שגרה עד כמה שניתן, בעיקר בכל מה שקשור לזמני ארוחות ושעות שינה. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> בניית שגרה בחיי הילדים

איך לנהל משא ומתן עם ילדים?

בכל פעם שאת אומרת לבנך שהגיע הזמן ללכת לישון הוא מתחיל להתווכח? או כשאתה מזכיר לבתך להכין שיעורים היא מבקשת לדחות אותם למחר? הורים רבים מוצאים את עצמם בוויכוחים אינסופיים עם ילדיהם בנושאים שונים. הפתרון שאנחנו מציעים לוויכוחים אלו… למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> איך לנהל משא ומתן עם ילדים?

להמתיק את השגרה ל-ADHD – טיפים

נגמרו החגים – חוזרים לשגרה… לרבים מאתנו זה אתגר לא קטן ובמיוחד לבעלי ADHD. שגרה – זה טוב או רע?
שגרה היא התנהלות יומיומית צפויה וידועה מראש, ללא אתגרים מיוחדים או הפתעות. רובנו, אוהבים את החופש, היכולת להחליט לעשות מה שבה לנו מבלי לעמוד בהתחייבויות מראש, אך לבעלי ADHD השגרה קשה. לכתבה המלאה>> איך להמתיק את השגרה לילדים עם ADHD

איך נוצר קשב?

קשב הוא תהליך שנוצר מיום שאנו נולדים. הקשב כולל ריכוז, קליטה באמצעות החושים של מראות, צלילים, תחושות ועוד. קשב כולל תהליכי זיכרון, שמירת מידע של המידע הנקלט ועיבודו בשלב מאוחר יותר לכדי פעולות, תכנון וכדומה. לכן, אנו מתייחסים אל קשב כאל משהו דינמי, המתפתח מיום שנולדים וקשור לגורמים סביבתיים. כמובן שיש לקשב גם מאפיינים שמגיעים בתורשה ובגנים וזה בהחלט יכול להשפיע על ההתפתחות תקינה או לקויה של הקשב בעתיד, אך למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >>  איך נוצר קשב?

איך לעודד ולשבח ילדים עם הפרעות קשב וריכוז בצורה מועילה?

ובכן, ילדים רבים מתקשים להתמיד לאורך זמן במשימות שונות, בדרך כלל כשמדובר בתחומים שקשים להם או שמשעממים אותם. תופעה זו מאפיינת ילדים בגילאים שונים והיא חמורה יותר אצל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז.
הדבר הראשון שיש לנו להגיד לכם ההורים, הוא להכיר בקושי הזה  ולנסות להתגבר עליו באמצעות עידוד ושבחים. תכף נסביר איך… לכתבה המלאה>> איך לעודד ולשבח ילדים עם הפרעות קשב וריכוז בצורה מועילה?

איך לעודד התנהגות רצויה בילדים עם הפרעות קשב וריכוז?

טבלאות עידוד היא דרך שבאמצעותה ניתן להניע ילדים להגיע למטרות והישגים.
טבלאות עידוד הינם תמריץ ודרך המחשה כדי לשים זרקור ולהאיר על התנהגות טובה ועל מעשים חיוביים בהתאם למטרות שנקבעו מראש. זו שיטה מקובלת על-ידי מטפלים ואנשי חינוך ואנו ממליצים מאוד להורים גם להיעזר בה. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> איך לעודד התנהגות רצויה בילדים עם הפרעות קשב וריכוז?

ההשפעה של שינה על קשב וריכוז

מחקרים העוסקים בקשיי קשב וריכוז מייחסים גם קשר ישיר לבעיות שינה, במיוחד לאלו שהינם גם היפראקטיביים, בנוסף להפרעות האחרות למשל הפרעת קשב וריכוז ADHD. תוצאות המחקרים בתחום קשב וריכוז מעידות כי ילדים עם הפרעת קשב וריכוז ישנים פחות מקבוצות הביקורות השונות – בממוצע כחצי שעה פחות בכל לילה. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> השפעה של שינה על קשב וריכוז

אמונות מוטעות בהפרעות קשב וריכוז

גם היום, כאשר הנושא של הפרעות קשב וריכוז מבוסס על-ידי מיטב החוקרים ומוכר לרוב על-ידי מערכות החינוך והבריאות והציבור הרחב, נותרו אמונות מוטעות עיקשות אצל אנשים בנוגע למהות ולאופי קושי זה. השכלה היא הדרך הטובה ביותר לקדם התמודדות בריאה וחיובית בחברה שלנו – למדו כאן מהם האמונות המוטעות השגורות ביותר, ומהי האמת! לכתבה המלאה >> אמונות מוטעות בהפרעות קשב וריכוז

יחס חיובי לשיפור הדימוי העצמי של ילדכם

ברגע שילד מתחיל לראות את עצמו באור שלילי, נהיה לו הרבה יותר קשה להתנהל בצורה אופטימלית עם התסמינים שלו. הוא עלול להיקלע למעגל אכזרי – התנהגות מפריעה שמובילה ליחס שלילי, שמוביל לדימוי עצמי נמוך, שמוביל להתנהגות מוקצנת עוד יותר, שמובילה ליותר יחס שלילי וחוזר חלילה. התנגדות מוגברת, חרדות ואפילו תחושת דיכאון עלולים להופיע בעקבות כניסה למעגל שכזה. לעתים, משימות שנראות לנו פשוטות מאוד, הן מאוד קשות בשביל ילד עם ADHD. ידיעה זו, עוזרת להכיר בעבודה קשה ובמאמץ של הילד בניגוד להתמקדות רק בתוצאה. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> יחס חיובי לשיפור הדימוי העצמי של ילדכם.

איך מתמודדים עם ילדים מתנגדים?

בכל פעם שמוותרים לילד על ההתנהגות שלו והוא מצליח להתחמק מלעשות משהו שביקשו ממנו לעשות, הוא מרגיש ‘מחוזק’. התנהגות כזו נוטה לחזור על עצמה כך שכל פעם שילדכם מתנהג בצורה שיש בה התנגדויות, זה יגביר את הסיכוי שהוא יתנהג כך גם בפעם הבאה. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> איך מתמודדים עם ילדים מתנגדים?

להניע את הילד שלכם להצלחה – תיאום ציפיות

איך אנחנו בתור הורים יכולים לעזור לילדינו לשמור על הגישה החיובית והמוטיבציה הפנימית, שכל-כך נחוצות להצלחה? למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> להניע את הילד שלכם להצלחה – תיאום ציפיות

כישורים חברתיים

כישורים חברתיים הם מיומנויות שאותם אנו לומדים ומפתחים מיום שנולדנו, אך ילדים עם בעיית קשב וריכוז (וגם מבוגרים) במקרים רבים סובלים מקשיים בתחום החברתי והבין-אישי. קראו מדוע בעלי הפרעת קשב וריכוז ADHD נוטים לסבול מקשיים בתחום החברתי. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >>  ADHD וכישורים חברתיים

 התפקודיים הניהוליים – ואיך לטפל בהם? – חלק א’

בכנס CHADD שהתקיים בנובמבר 2011 באורלנדו ארה”ב, דיברו על מושג חדש יחסית (מוכר יותר לאנשי מקצוע) הנקרא תפקודים ניהוליים, או “ביצועיים ניהוליים” של המוח. מסתבר שתפקודיים אלה הם עיקר הבעיה בהפרעת קשב וריכוז! חשוב להבין ולדעת על הביצועים הניהוליים! מדוע? כיוון שאם נבין מהם, איך פועל המנגנון שלהם, נבין את הבעיות שלנו או של הילדים שלנו טוב יותר נוכל גם למצוא את הדרכים לסייע להם. למאמר המלא >> התפקודים הניהוליים ואיך לטפל בהם-חלק א’

התפקודים הניהוליים של המוח – חלק ב’

פרופ’ ראסל בארקלי מציג מודל של שישה שלבים הקשורים בתפקודים הניהוליים של המוח. בהתאם למודל הזה, מסיק בארקלי כי ההגדרה של פונקציות ניהוליות היא: השימוש בפעולות ובויסות עצמי כדי להחליט על מטרות ולבחור וליישם בטווח הארוך את הפעולות שיובילו להשגת אותן מטרות. לרוב, זה ייעשה בעזרת אחרים ובהסתמכות על אמצעים חברתיים ותרבותיים. פעולות אלו נעשות כדי למקסם את רווחת הפרט לטווח הארוך. למאמר המלא >> התפקודיים הניהוליים של המוח – חלק ב’

טיפים לניהול פיננסי תקין

חובות האשראי שלכם הולכים ותופחים ונמאס לכם מההתנהלות הבזבזנית הזו, או לחילופין אתם חוסכים באופן אובססיבי ומפחדים להיקלע לחובות? אין לכם מושג לגבי הפירוט בניירת וחשבונות הבנק? אם אתם בעלי הפרעות קשב וריכוז ייתכן שאתם נתקלים בקשיים בניהול הפיננסי, אבל – אל תרימו ידיים, יש מה לעשות! לכתבה המלאה >> טיפים לניהול פיננסי תקין

משחקים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז

בעידן המודרני בו אנו חיים, קיים מגוון עצום של משחקים המספקים לילדים חוויה מרובת גירויים. משחקים אלו כוללים אלמנטים כגון: תזוזה רבה, משוב מיידי והרבה ריגושים. הדוגמה הטובה ביותר למשחקים כאלו הם משחקי הוידאו והמחשב. כהורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז, חשוב לבחור במשחקים שיסייעו בפיתוח מיומנויות ויכולות התמודדות בסביבה דווקא דלה בגירויים. הסיבות לכך והמלצות למשחקים. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> משחקים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז

אבחון הפרעות קשב וריכוז בבדיקת עיניים פשוטה

עד היום, לא הייתה קיימת בדיקה ביולוגית לאבחון הפרעות קשב וריכוז. האבחון היום מבוסס על ניתוח של סדרת שאלונים והערכה של איש מקצוע בתחום. אם תהליך האבחון יהיה פשוט ומדויק יותר, נוכל לאבחן בצורה יעילה יותר ולתת טיפול רק למי שבאמת זקוק לו. קבוצת חוקרים מבריטניה טוענת שייתכן ובעתיד הלא רחוק, ניתן יהיה לאבחן הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים בקלות בעזרת בדיקת עיניים פשוטה. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> אבחון הפרעות קשב וריכוז בבדיקת עיניים פשוטה

משרד החינוך קובע: אסור למורים להמליץ על ריטלין

הקלות הבלתי נסבלת בה מועלה עניין השימוש בריטלין בהקשר של הפרעות קשב וריכוז (ADHD/ADD) מעוררת זעם רב. אפשר היה לחשוב כי מדובר בטיפול קסם, שעם נטילתו הפרעות אלו נעלמות כלא היו. על כן, לא מפליא לקרוא כי “הורים רבים (בישראל) התלוננו בשנים האחרונות כי מורים בבית הספר תובעים מהם לתת לילדיהם ריטלין. לכתבה המלאה משרד החינוך: אסור למורים להמליץ על ריטלין

מה המורים של ילדיכם יודעים על הפרעות קשב וריכוז?

כמעט בכל כיתה יש מספר ילדים מאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז. מסתבר שמורים אינם יודעים הרבה על תסמונת זו, פרט לעובדה שקיימת תרופה לבעיה. מתן תרופות אינו הפתרון היחידי וחשוב שמורים ידעו יותר על הפרעות קשב וריכוז ואיך להתמודד איתה בכיתה. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> מה המורים יודעים על הפרעות קשב וריכוז?

איך להיות הורה סמכותי?

ילדים עם הפרעות קשב וריכוז שהוריהם אינם מציבים גבולות ברורים, אלא מאפשרים חופש להחליט מה שהם רוצים – עלולים לפתח חרדות וקשיים חברתיים. זה לא מה שהיינו רוצים! מסתבר שסמכות הורית היא מימד חשוב בעיצוב אישיותו ועצמאותו של הילד ובמיוחד עם מדובר בילד ADHD .
לכתבה המלאה >> מדוע חשוב להיות הורה סמכותי, ואיך זה משפיע על ילדנו?

איך להשיג אינטליגנציה רגשית בילדים

אשר מודדים את ההצלחות של הילדים שלנו רק באמצעות ציונים ומנת משכל, התסכול גדול ולמרבה הצער בקרב ילדים לקויי למידה ו/או עם הפרעת קשב וריכוז גדול יותר! אם קשה לילדכם להשיג ציונים טובים – זה המקום להקדיש מחשבה ולטפח את האינטליגנציה הרגשית. קראו עוד על מהי אינטליגנציה רגשית ואיך ניתן לטפח אותה אצל ילדים בעזרת 7 טיפים מומלצים בכתבה המלאה . למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים  >> אינטליגנציה רגשית

למידה בדרך שלך – למידה מתוך בחירה!

הלמידה המסורתית כופה את עצמה על הלומדים, שמטבע הדברים שונים זה מזה, אינם שווים בכישוריהם, ברצונותיהם ובתחומי העניין שלהם. כך במקום שהלמידה תהפוך לחוויה מעשירה, ערכית ומרחיבת אופקים, היא הופכת מעיקה ומתסכלת. לרוב לא ניתן לשנות את מסגרת הלימוד הקיימת, אך קיימות דרכים להפוך את הלמידה עצמה למהנה, יעילה ומועילה. לכתבה המלאה >> למידה בדרך שלך – למידה מתוך בחירה.

למידה נכונה של טקסט – כיצד?

מצעירותנו, כמנטרה בלתי פוסקת אומרים לנו כי חשוב להצליח בלמידה ולהשיג הישגים נאים, על מנת להצליח בחיים.  אחת הסיבות לקושי שלנו להצליח בלמידה, היא כי אנו לא יודעים איך ללמוד. ברוב המקרים, גם לא מלמדים אותנו איך ללמוד, החל בלימוד הבסיסי והראשוני של טקסט מילולי פשוט. אם נלמד לתכנן את הלמידה, אין סיבה שלא נצליח בה. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> למידה נכונה של טקסט – כיצד?

למידה יעילה

למידה יעילה היא משאת נפשו של כל הורה, מורה ותלמיד. היינו שמחים לעשות הכל על מנת שהלמידה תהיה מוצלחת,  זה הרי עשוי להבטיח את עתידנו ואף את עתיד ילדינו. למידה יעילה חשובה עבור כל תלמיד ועל אחת כמה וכמה עבור הסובלים מקשיי קשב וריכוז. למידה יעילה תלויה במספר גורמים, בהם: יכולת חשיבה, מוטיבציה, אינטליגנציה, ומיומנויות קוגניטיביות ,הכוללות : קשב, ריכוז, עיבוד מידע ,זיכרון ועוד. אם נלמד לזהות ולהכיר את הגורמים המשפיעים על למידה יעילה וננסה ליישם אותם ולהתאימם ליכולתו וכישוריו של התלמיד הספציפי, אין ספק שנצליח לשפר את תהליכי הלמידה שלו. לכתבה המלאה >> למידה יעילה.

איך תתמודדו עם ילדכם בגיל ההתבגרות?

עבור הורים, גיל ההתבגרות של ילדיהם הוא אתגר לא קטן. בדרך כלל יש יותר חיכוכים, המתבגר מתחיל להיות יותר חשוף לסיכונים ולסיטואציות חברתיות יותר בעייתיות ויחד עם זאת, הוא פחות משתף את ההורים במה שעובר עליו ובקשיים שלו וכך השליטה של ההורים בחיי ילדם הולכת ופוחתת… למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> התמודדות עם גיל ההתבגרות

הפרעות קשב וריכוז, ילדים מאושרים

אם אתם מגדלים ילד שסובל מבעיית קשב (ADD או ADHD) יש לשער שאתם מבלים זמן רב בהצגת הצדדים החלשים של הילד, כנראה שגם אתם כמו הורים רבים אחרים מחפשים דרך לזרז את תיקונם. אין שום דבר רע בניסיונכם לתקן את האימפולסיביות, חוסר ההתארגנות וחוסר המיקוד של ילדכם. אפילו נכון הוא להורים לעשות זאת, כי הרי אתם רוצים בטובתם. אבל התמקדות יתרה בחסרונותיו של ילדכם עשוי לגרום נזק להערכה העצמית שלו. למאמר המלא >> הפרעות קשב וריכוז, ילדים מאושרים

מיליון ילדים מאובחנים בטעות עם ADHD

בארה”ב דווחו על מליון ילדים מאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז שגויות וזאת כנראה בעידודם של חברות התרופות. לכתבה המלאה מיליון ילדים אובחנו בטעות עם ADHD.

הפרעת קשב וריכוז – הכל תלוי בשליטה

על פי ד”ר מרתה ברידג’ דנקלה, הפרעת קשב וריכוז בעצם קשורה כולה ל-הפניית הקשב והיכולת לשלוט ולמקד את הקשב בגירוי שאינו בעל תגמול מיידי. עובדה ידועה היא, שבעלי הפרעת קשב וריכוז מסוגלים להתרכז נפלא וללא כל קושי כאשר הנושא מעניין אותם. אבל, נעשה כמעט בלתי אפשרי כשמנסים להתרכז אל מול חומר לימודי משעמם. אנו יודעים שטלוויזיה ומחשב מכילים גירויים רבים המעניקים למוח משובים חוזרים ועוררות גבוה. אך מדוע המוח אינו מצליח להפיק את אותה רמת קשב בנושאים אחרים? למאמר המלא >> הפרעת קשב וריכוז – הכל תלוי בשליטה

להתחיל משימות וגם לסיים אותן…

למה לפעמים כל כך קשה לנו להתחיל משימות? משימות שצריכות להיעשות נראות לנו לעתים כל כך מאיימות – קיפול כביסה, ניקוי הבית, סידור הארון, הכנת שיעורי בית, סידור תיק ליום לימודים הבא וכד’. אנחנו מרגישים קל יותר פשוט לא לעשות כלום. הבעיה היא, שבסופו של דבר המשימות הללו חייבות להתבצע. ככל שמצטברות יותר ויותר משימות שלא בוצעו, אפילו לגשת לאחת מהן ולבצע אותה נראה כמשימה בלתי אפשרית. אז איך בכל זאת עושים את זה? לכתבה המלאה >> להתחיל משימות וגם לסיים אותן

הורים – איך להתמודד עם 5 בעיות משמעת נפוצות

כל ילד מתנגד לעתים לכללים ולדרישות שדורשים ממנו, אך ילדים עם הפרעות קשב וריכוז נוטים לעשות זאת יותר מאחרים. כדי לרסן התנהגות אימפולסיבית ומרדנית בלי להיכנס למאבקים מתסכלים, הורים צריכים להיות סבלניים, עקביים ויצירתיים בתגובתם לבעיות משמעת משתנות. אז מה תעשו אם הילד לא מקשיב לכם, משקר לכם או מזלזל בכם? לכתבה המלאה >> 5 טיפים להתמודדות עם בעיות משמעת

ילדי הפרעת קשב וריכוז משתעממים כפליים!

החופש הגדול הגיע ואיתו הבעיה הגדולה – איך להעסיק את הילדים חודשיים שלמים? הבעיה גדולה פי כמה כשמדובר בילדים עם הפרעות קשב וריכוז שמשתעממים מהר מאוד ומחפשים תעסוקה מתמדת. אצל ילדים רבים יש העדפה ברורה לטלוויזיה, משחקי מחשב, צ’אטים ואינטרנט, אך כידוע התעסקות במידה מופרזת במשחקים רבי גירויים אלו, אינם מומלצים כלל לבעלי ADHD. לכתבה המלאה >> לעבור את החופש הגדול בשלום

ביטחון עצמי והפרעות קשב וריכוז

כל אדם וללא קשר אם יש לו הפרעת קשב וריכוז או לא, הסובל מדימוי עצמי נמוך מחשיב את עצמו על פי מה שאחרים חושבים עליו ו/או על סמך ההצלחות והכישלונות שלו. בילדים עם הפרעות קשב וריכוז עשויים להתפתח דימוי עצמי/ביטחון וערך עצמי נמוכים וזאת כבר מגיל צעיר. לכן, חשוב לדעת כי התנהגות ההורים בבית היא אחד הגורמים המשפיעים ביותר על הילד ביחס לדימוי העצמי שלו והילד – ADHD על אחת כמה וכמה. לכתבה המלאה ביטחון עצמי והפרעות קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז – אבחון וטיפול בהיבט אחר

במאמר זה נציג נקודות חשיבה נוספת לגבי האבחון הראשוני, איש המקצוע הבא לאבחן הפרעת קשב וריכוז ועל מה להתמקד בעת ההחלטה על איזה טיפול לנקוט, או איזו שיטה היא המתאימה ביותר לנו או לילדינו בתסמונת הפרעת קשב וריכוז. לכתבה המלאה >> אבחון וטיפול בהיבט אחר

להפרעות קשב וריכוז יש גם יתרונות!

לעתים תכופות מדי, אנשים מתרכזים יתר על המידה בחסרונות של הפרעות קשב וריכוז ושוכחים להתייחס גם ליתרונות של ההפרעה. ישנן תכונות רבות אצל ילדים ומבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז שמהווים דווקא יתרון. אם נהיה מודעים ליתרונות אלו, נוכל לפתח אותם ולהביא אותם לידי ביטוי ואולי אף להיעזר בהם כדי להתמודד עם החסרונות והקשיים של הפרעות הקשב. לכתבה המלאה>> היתרונות של הפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז וגנטיקה – נמצאו קבוצות גנים אשר קשורות בהפרעות קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז נחשבת להפרעה שמושפעת במידה רבה מגנים, אך עד כה, גורמים גנטיים אלו לא נמצאו על-ידי החוקרים. בשנה שעברה, פורסם מחקר חדש ב-Molecular Psychiatry שמזהה מאות וריאציות של גנים שמופיעים בתדירות גבוהה יותר אצל ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז לעומת ילדים שאין להם הפרעות כאלו. רבים מגנים אלו הוכרו כבר בעבר כמשחקים תפקיד בתהליכי למידה, התנהגות, תפקוד מוחי והתפתחות עצבית אך לא קישרו אותם מעולם ספציפית להפרעות קשב וריכוז.
לכתבה המלאה>> הפרעות קשב וגנטיקה

מהן התכונות שיעזרו לבעלי לקויות למידה להצליח בחיים?

מדוע חלק מהאנשים בעלי לקויי הלמידה מצליחים יותר ואילו אחרים בעלי רקע ומנת משכל דומים, אינם מצליחים? מחקר אורך שהתבצע במהלך 20 שנה, מצא כי ישנה חשיבות רבה לכ-6 תכונות אופי עיקריות, התורמות להצלחתם של אנשים בעלי לקויות למידה. לכתבה המלאה>> התכונות שיעזרו לבעלי לקויות למידה להצליח בחיים

האם עיסוי יכול לסייע בהפחתת הסימפטומים של הפרעות קשב וריכוז?

כל מי שאי פעם קיבל עיסוי מבין את היתרונות הרבים שהעיסוי מציע. לרוב, עיסוי משויך רק למבוגרים ולעתים לתינוקות, אך מה עם ילדים ומתבגרים? אם עיסוי מסייע בהרגעת הגוף ומשפר את יכולת הריכוז, יתכן והעיסוי יכול לעזור לילדים ונערים בעלי הפרעות קשב וריכוז. לכתבה המלאה>> עיסוי והפרעות קשב וריכוז

הפסקת קפה והפרעות קשב וריכוז

אם יש לך הפרעות קשב וריכוז, הפסקת הקפה יכולה להיות הרבה יותר מועילה ממה שחשבתם.
לכתבה המלאה, לכתבה המלאה>> קפה והפרעת קשב וריכוז

תקשורת בין-אישית – המפתח ליחסים טובים במשפחה ובזוגיות

נועה, הנשואה מזה 8 שנים לגבר בעל הפרעות קשב וריכוז מספרת כי בעלה לא היה מאובחן במחצית הראשונה של נישואיהם וכי סביר להניח שאם המצב היה נשאר כך, המחצית השנייה של נישואיהם לא הייתה מתקיימת. נועה מציינת כי למזלם, אחרי שבעלה אובחן, הם צוידו במידע מקצועי לגבי איך הפרעת קשב וריכוז משפיעה על התקשורת הבין-אישית שלהם. בזכות כך הם הצליחו לעבוד על שיפור הקשר ביניהם, מה שהציל את נישואיהם. לכתבה המלאה>> הפרעות קשב וריכוז ותקשורת בין-אישית

מקבץ טיפים להתמודדות עם ילדים עם ADD/ADHD

ריכזנו עבורכם רשימת טיפים שימושיים להתמודדות עם ילדכם ולתמיכה בו. על חלק מהטיפים דיברנו בעלונים קודמים שלנו אך תמיד טוב לרענן את הזיכרון ולקבל את הטיפים באופן מרוכז.
לכתבה המלאה>> טיפים להורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

מרבית החוקרים מסכימים שהמקור של הפרעות קשב וריכוז הוא ביולוגי ונובע מתפקוד “שונה” של המוח. ייתכן שקיימים הבדלים מבניים של המוח, ו/או חוסר איזון ברמות החומרים הכימיים במוח, או יותר נכון המוליכים העצביים הידועים בשם נוירוטרנסמיטורים. אחד מהמוליכים העיקריים הקשור בהפרעות קשב וריכוז הוא הדופמין. בעזרת דרכי טיפול ייחודיות ניתן לשנות את דפוסי הגלים ולבצע ויסות של גלי המוח כך שתעלה הפעילות של הגלים שנדרשים למצב של קשב וריכוז אופטימליים. לכתבה המלאה >> הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

אסטרטגיות הרגעה

לעתים קרובות, ילדים עם ADD/ADHD נמצאים במתח עצום בבית הספר. כתוצאה מכך, קצב הלב, לחץ הדם ורמת החרדה עולים ולכן חשוב ללמד אותם אסטרטגיות שיעזרו להם להרגיע את גופם ואת שלל המחשבות המתרוצצות בראשם. למידה של טכניקות הרגעה כאלו יכולה להקל מאוד על ילדים עם תסמונת ADD/ADHD ולעזור להם לשפר את איכות החיים של כאלה שיש להם הפרעות קשב וריכוז במידה רבה. לכתבה המלאה >>  אסטרטגיות הרגע

האם הטכנולוגיה המתקדמת משפיעה על הפרעות קשב וריכוז?

מומחים מבריאות הנפש בארה”ב העלו לאחרונה את חששותיהם כי העליה בהתמכרות לטכנולוגיה, שנובעת אולי מהפופולריות של פלאפונים מתוחכמים ורשתות חברתיות באינטרנט, עלולה להוביל לא רק לפגיעה ביחסים בין-אישיים, אל גם לעליה בהפרעות קשב וריכוז. מיומנויות לפני האינטרנט, מתנוונות ומיומנויות קוגניטיביות הקשורות בלמידה אינן מפותחות מה עושים? לכתבה המלאה>> השפעת הטכנולוגיה על הפרעות קשב וריכוז

מבוגרים עם חשד ל-ADHD

בעבר, האמונה הרווחת היתה ש-ADHD זו הפרעה של ילדים בלבד ושתסמינים של ADHD אצל מבוגרים נובעים מנזק מוחי קל או מחוסר תפקוד. היום אנחנו יודעים שאצל הרבה מהילדים שיש להם ADHD ההפרעה ממשיכה גם בבגרות אך מכיוון שעד לפני כ-7 שנים כלל לא היו קווים מנחים לאבחון ההפרעה אצל מבוגרים, הרבה מהמבוגרים היום כלל לא יודעים שיש להם הפרעה כזאת ועדיין מתקשים לנהל אורח חיים תקין. הם לא מצליחים להתארגן כמו שצריך, הם אימפולסיביים, הם מתקשים להחזיק מעמד במקום העבודה ויתכן ויש להם מערכות יחסים כושלות. מזדהים? לכתבה המלאה מבוגרים עם חשד ל-ADHD

מהן ההשפעות לטווח הארוך של תרופות לטיפול ב-ADD/ADHD?

פורסמו מספר מאמרים העוסקים בהשפעות לטווח הארוך של תרופות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז המבוססות על הסטימולנט ‘מתילפנידאט’ (ריטלין וקונצרטה), והועלו כמה תופעות שליליות בולטות אשר נצפו אצל נוטלי התרופות לאחר נטילתן באופן קבוע ולאורך שנים. כדי להבין איך לסטימולנט יכולה להיות השפעה שלילית לאורך זמן, צריך להבין קודם  איך הם משפיע על הפעילות המוחית. לכתבה המלאה >> השפעות לטווח ארוך של תרופות

הפרעות קשב וריכוז? כמה טריקים שיעזרו לילדכם להשתפר בלימודים

ילדים עם הפרעות קשב וריכוז (ADHD) נתקלים לא פעם בבעיות בקריאה, כתיבה וחשבון, לא כי הם פחות חכמים או יותר איטיים מחבריהם לכיתה, אלא בשל חוסר היכולת שלהם לבצע מטלות מסויימות בגלל הפרעות קשב וריכוז. כאן אתם, ההורים, נכנסים לתמונה ויכולים לעזור להם להשתפר במיומנויות הבסיסיות שהם צריכים בשביל להצליח בלימודים. ליקטנו עבורכם כמה אסטרטגיות שיכולות לעזור. כדאי לנסות אותן. לכתבה המלאה הפרעות קשב וריכוז – איך להשתפר בלימודים

האם יש קשר בין צפייה בטלויזיה לבין הפרעות קשב וריכוז?

היום, טוענים החוקרים, מוכרות ההשפעות השליליות של הטלויזיה על המוח, ואף נעשה ניסיון למצא קשר סיבתי בין צפיה ממושכת בגילאים נמוכים להופעת תסמינים של הפרעות קשב וריכוז(ADD/ADHD) בשלבי הקליטה הראשונים בבית הספר. נמצא, כי ככל שילדים בגילאי שנה עד 3 רואים יותר טלויזיה כך גדל הסיכוי שלהם לפתח הפרעות קשב וריכוז עד גיל 7. לכתבה המלאה הקשר בין צפייה בטלויזיה לבין הפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז – איך להתחיל את שנת הלימודים נכון?

צעד מספר 1: דבר עם הילד שלך והדגש את החיוב שבתחילת שנת הלימודים. אם לילד שלך יש הפרעות קשב וריכוז, קרוב לוודאי שיש לו גם הערכה עצמית נמוכה. על מנת להצליח בבית ספר לא מספיק לרוץ אחר ציונים גבוהים, אלא חשוב שילדך ילמד להאמין בעצמו. לשם כך, למד את הילד שלך על הפרעות קשב וריכוז, תוך כדי הצגת היתרונות שבכך. לדוגמא, לעיתים קרובות ילדים עם הפרעות קשב וריכוז ניחנו ביצרתיות רבה. כשהילד שלך יפגוש בילדים חדשים ויתמודד עם אתגרים חדשים בבי”ס דאג שתמיד יזכור עד כמה הוא כישרוני, מוערך ואהוב. זאת למרות – ואולי בזכות – היותו בעל הפרעת קשב וריכוז. לכתבה המלאה >> 10 דרכים להתחיל את שנת הלימודים נכון

אבחון הפרעות קשב וריכוז באמצעות תנועת עיניים?

חוקרים מצאו קשר בין תנועת עיניים לבין הפרעות קשב וריכוז. במחקר התגלה שתנועת עיניהם של הילדים עם הפרעות קשב וריכוז התקשתה להתמקד בנקודה צבעונית אשר הופיע במסך של המחשב ו”נזרקה” הצידה כבר בהתחלת המשימה. סימפטום זה לרב מתבטא בחיי היום יום בתור קושי ביכולת קריאה רציפה לאורך זמן.
לכתבה המלאה הקשר בין הפרעות קשב וריכוז לבין תנועת עיניים

דחיינות והפרעות קשב וריכוז (ADHD)

כמה פעמים הבטחת לעצמך לסיים מטלה, אך דחית אותה שוב ושוב, למחר, למחרתיים, לחודש הבא?אם מטלה לא צועקת אלינו וכמובן אם אנו יודעים שלא יקרה שום דבר חמור גם אם לא נעשה אותה מיד,הרי שאז יהיה לנו נוח להתעלם ממנה. כולם דוחים משימות מדי פעם, אלא שלבעלי הפרעות קשב וריכוז
‘דחיינות’ הוא קושי נפוץ.דחיינות בביצוע מטלות יוצרת קשיים רבים הן בחיים הפרטיים והן בזמן העבודה. במקרים רבים האנשים בסביבה הקרובה אלינו מפרשים את הקושי שלנו לבצע או להשלים משימות כזלזול או עצלנות. לכתבה המלאה הפרעות קשב וריכוז ודחיינות

הפרעות קשב וריכוז (ADHD) וקשיים חברתיים

ילדים עם הפרעות קשב וריכוז לעיתים חסרים את האינטראקציה החברתית המתאימה כבר מגיל מאוד צעיר. ככל שהם גדלים הם מאמצים לעצמם את ההרגשה, כי חסרים להם הכישורים החברתיים, הדימוי העצמי שלהם נפגע -דבר שמביא לתסכול, דיכאון, וקשיים נוספים. לכתבה המלאה >> קשיים חברתיים והפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז (ADHD) משפיעות על תכנון ואומדן הזמן

תפיסת זמן או אמדן זמן הם מושגים המוכרים לכולנו ואנו יודעים עד כמה חשוב לתכנן, לארגן את סדר היום ולעמוד בזמנים שתוכננו. אך מה קורה אצל ילדים ובמיוחד אצל הילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז? רבים מהילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז נתפסים כלא ממושמעים, מפוזרים, שכחנים, כאשר למעשה הם מנסים להתמודד עם תפיסה לא נכונה של הזמן. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> הפרעות קשב וריכוז ולקות זמן

הפרעות קשב וריכוז (ADHD) וקושי בשינה

הפרעות שינה הן תופעה נפוצה ומוכרת אצל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז. הפרעות אלה כוללות הפרעות נשימה בשינה, נחירה, תנועות רגליים מחזוריות בשינה, יקיצות מרובות ובעיות בתזמון השינה. מחסור בשינה מוביל לדכדוך, אימפוליסביות וחוסר יכולת להתרכז. מזה זמן רב ידוע גם שמחסור בשינה פוגע ביכולת ללמוד באופן יעיל לאורך זמן. לכתבה המלאה>> הפרעות קשב וריכוז והפרעות שינה

הפרעת קשב וריכוז? ייתכן שיש לכם גנים של לאונרדו דה וינצ’י

אם יש לך הפרעת קשב וריכוז, ייתכן ואתה שייך לאותם יחידי סגולה שנכללים תחת הקטגוריה “טיפוס דה וינצ’י”: אישיות המאופיינת בחוכמה, תבונה ותחכום רב. צריך רק למצא את הדרך הנכונה להביא אותם לידי ביטוי.
לכתבה המלאה>> צופן דה וינצ’י להפרעות קשב וריכוז

ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז – ללא ריטלין

תרופות כמו ריטלין נרשמות היום בתדירות גבוהה מדי לילדים. ההנחיות לרופאים הינם להמנע משימוש בריטלין או בתרופות דומות כשהנחיצות מוטלת בספק ולא לפני שנוסו שיטות אחרות. ה”מועצה הלאומית לבריאות ולמצוינות קלינית” (NICE) ו”מרכז השיתוף הלאומי לבריאות הנפש” (NCCMH) מציעות לטפל בילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז (ADHD) בחלופות טבעיות ובאמצעים קוגנטיביים, פסיכולוגים והתנהגותיים על מנת לשפר את ביצועיהם. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז – ללא ריטלין

 

שמונה מיתוסים על הפרעות קשב וריכוז

מיתוס 1: אם אתה מתמיד בפעילות כלשהי, סימן שאין לך הפרעות קשב וריכוז.
אכן מפתיע לצפות במישהו עם הפרעות קשב וריכוז מצליח להתמיד בפעילות אחת לאורך זמן. הפרעות קשב וריכוז טומנות בחובן קשיי ארגון ועמידה בסיום משימות, בייחוד כשמדובר בכמה מטלות במקביל. יחד עם זאת, כשאנשים עם הפרעות קשב וריכוז נתפסים למשהו שמעניין אותם, הם מסוגלים להתמקד בו לאורך זמן – אפילו יותר מדי זמן… הנטיה לשקוע בפעילות מאתגרת ולאבד את חוש הזמן נקראת “מיקוד יתר” (Hyperfocus). למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> שמונה מיתוסים על הפרעות קשב וריכוז

איך המורה בכיתה יכול לעזור לילד עם הפרעות קשב?

נכון, קשה להישאר ישוב בכסא במשך השיעור. ילדים צריכים תנועה ופעילות. בכיתות הנמוכות קורה לא פעם שתלמידים קמים לפתע מהכיסא, מטיילים בכיתה, מבקשים לגשת לשירותים לעיתים תכופות או לצאת לשתות. גרויים נוספים בכיתה גם הם מסיחים את דעתם ולרוב לאחר הערת המורה או נזיפה קלה, הם חוזרים למסלול. כל זה טוב ויפה לגבי רוב הילדים, אך במקרה של ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> איך המורה בכיתה יכול לעזור לילד עם הפרעות קשב

מהו ההבדל בין אימון בתוכנת AttenGo לבין שיטת הנוירופידבק?

נוירופידבק הוא אחד מסוגי הטיפול להפרעת קשב וריכוז, מדובר באימון טכני המאפשר לפתח שליטה על תפקודים לא רצוניים של הגוף. במקרה של הפרעת קשב וריכוז נוירולוגית הידועה במינוח ADHD, המטרה לאמן יכולות מוחיות באמצעות העלאה של גלי מוח ספציפיים. למה זה חשוב? למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> נוירופידבק

גם למוצארט היו תסמינים של ADHD. האם ההפרעה היא רק הגדרה מודרנית?

חוקרים קנדיים טוענים כי רופאים, סופרים ומחנכים עושים עוול לילדים היפראקטיביים כאשר הם אומרים כי תופעת הההיפראקטיביות כפי שאנו מבינים אותה כיום, הייתה קיימת תמיד. הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות, או ADHD, מהווה כיום את הפרעת הילדות הפסיכיאטרית המאובחנת ביותר, ומיליוני ילדים מקבלים מרשמים לתרופות כמו ריטלין כדי לטפל בה. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> האם למוצארט היה ADHD

תזונה ופעילות גופנית ל-ADHD

תפריט אכילה מאוזן חשוב לכולנו. כשאנו אוכלים, אנו מרגישים טוב יותר. אנחנו שמחים ובריאים יותר. תזונה נכונה חשובה במיוחד לילדים אשר גדלים ומתפתחים. ד”ר ג’ניפר שו, רופאת ילדים מארה”ב, מדגישה שתזונה נכונה חשובה מאוד לאלה עם ADHD. שו טוענת שמחקרים מראים שילדים שמקפידים על תפריטים בריאים ומאוזנים יותר, נוטים להתנהגות טובה יותר ולהישגים טובים יותר בבית הספר. רוב הסיכויים שהאפקטים הרצויים האלה יהיו רלוונטים גם בבית. למאמר המלא: הפרעות קשב וריכוז מאמרים >> תזונה ופעילות גופנית ל-ADHD