ילדים עם הפרעות קשב וריכוז – ללא ריטלין

הפרעות קשב וריכוז – ללא ריטלין

הנחיה רפואית חדשה קוראת להגביל שימוש בתרופת ריטלין בילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז

עיתון הטיימס הלונדוני פרסם ב-24 בספטמבר הנחיה רפואית חדשה בבריטניה, הקוראת להגביל את השימוש ילדים עם הפרעת קשב וריכוז הנוטלים ריטליןבתרופת ריטלין ותרופות אחרות המיועדות לבעלי הפרעות קשב וריכוז, אצל ילדים אשר אובחנו עם הפרעת קשב וריכוז ADHD ADD.

מפקחים בכירים על התנהלות מקצוע הרפואה בבריטניה הוציאו הנחיות רשמיות, הקובעות כי ילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) צריכים להיות מטופלים בתרופת ריטלין רק במקרים חמורים, לעולם לא מתחת לגיל 5 ותמיד עם השגחה רפואית.

סטטיסטית נקבע, כי רק אחד מתוך כל מאה ילדים מאובחן כמקרה חמור של הפרעות קשב וריכוז. כלומר, שאר המאובחנים בהפרעות קשב וריכוז יכולים לתפקד ביומיום ללא ריטלין או תרופות אחרות, אך עם עזרה תומכת מהסביבה הקרובה. למשל, עזרה בשיעורי בית, עזרה באירגון, עזרה בבעיות חברתיות (אם יש) והכי חשוב: הבנה ועידוד!

תרופות כמו ריטלין, קונצרטה, אדרל או סטרטרה נרשמות היום בתדירות גבוהה מדי לילדים. ההנחיות לרופאים הינם להמנע משימוש בתרופת ריטלין או בתרופות דומות כשהנחיצות מוטלת בספק ולא לפני שנוסו שיטות אחרות. 
ה”מועצה הלאומית לבריאות ולמצוינות קלינית” (NICE) ו”מרכז השיתוף הלאומי לבריאות הנפש” (NCCMH) מציעות לטפל בילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז (ADHD) בעזרת אמצעים קוגנטיבים, פסיכולוגים והתנהגותיים על מנת לשפר את ביצועיהם. זאת, כאמור, לצד גיבוי מסביבה תומכת של הורים ומורים. תרופות כמו ריטלין וקונצרטה צריכים להרשם לשימוש רק במקרים חמורים של הפרעות קשב וריכוז או לאחר שטיפולים אחרים לא צלחו.

ריטלין – מה הסיבה לחשש?

החשש משימש בתרופת ריטלין אינו מגיע רק מצד הרופאים, כי אם גם מקרב ציבור ההורים והמורים, אשר חוששים כי ילדים הנוטלים ריטלין יתרגלו לטיפול התרופתי ויצרכו את התרופה לאורך שנים.

מהות החשש בנטילת ריטלין וקונצרטה הוא בתופעות הנלוות לתרופות אלו: עצבנות, נדודי שינה, איבוד תיאבון ומשקל. קונצרטה גם עלולה לגרום לבחילה, סחרחורת, עייפות ומצבי רוח.
תרופות ניתנות לילדים המאובחנים בהפרעות קשב וריכוז כשלב ראשוני משום שהן מאפשרות פתרון מהיר, אולם התוצאות לא תמיד אפקטיביות, וכאמור מלוות בתופעות לוואי.

באותו נושא, המועצה האירופית לתרופות פרסמה בינואר 2009 הנחיות ועובדות חדשות לגבי ריטלין. ביניהן סיכונים ללב ולכלי הדם, למוח ולכלי הדם של המוח. עוד >בעד ונגד תרופת הריטלין 

אימון קוגניטיבי – החלופה הטבעית לטיפול התרופתי

אפשר גם אפשר לטפל בהפרעת קשב ללא טיפול תרופתי במקרים רבים. שיטת אימון המוח הקוגניטיבית של אטנגו היא חלופה טבעית ויעילה אשר מצליחה להביא את האדם למצב שבו יצליח להתרכז לאורך זמן, להפנות קשב ולהיות פחות מושפע מהסחות דעת סביבתיות- הכול עניין של אימון! אמנם קשה יותר להתאמן (מאשר לבלוע תרופה), אך התוצאות מצדיקות את המאמץ: האימון בשיטת ‘אטנגו’ היא למידה סנסו-מוטורית אשר תוצאותיה נשארות קבועות (כמו רכיבה על אופניים).

רוצים לדעת אם תוכנית אימון מוחי קוגניטיבי מתאימה לכם? מלאו פרטים בטופס להלן ואחד מנציגנו יתקשר בהקדם לצורך בדיקה ומתן הסבר נוסף: 

>> חזרה לכל המאמרים

צור קשר עכשיו!