הפרעות קשב מבוגרים

הפרעות קשב וריכוז מבוגריםבעיות קשב וריכוז אצל מבוגריםכמו אצל ילדים גורמות לתסכול רב, ולעתים אף לדיכאון עקב חוסר היכולת להתמודד עם מטלות קלות יחסית של למידה ומטלות אחרות באופן נוח וקל.הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים מתבטאת קצת אחרת מאשר אצל ילדים והיא יכולה להוביל לבעיות רגשיות, נפשיות, מכיוון שהמבוגר חי חיים הרבה יותר עצמאיים, ויודע כי עליו לסמוך על עצמו ולא על “מבוגר אחראי” אחר.
פעם חשבו שמדובר בליקויי למידה

בעבר הייתה סברה ליקויי הלמידה ו/או מנת משכל נמוכה, הם הגורם העיקרי הקובע את המסוגלות להצלחה בלימודים. היום יודעים על תסמונת הפרעת הקשב והריכוז שמקורה במוח והיא הגורם לאי הצלחה בלימודים, או נשירה ממערכת הלימוד. מבוגרים רבים שגילו כי ייתכן והם בעלי הפרעת קשב ולא ליקויי למידה כפי שחשבו בעבר, מנסים להירשם ללימודים, גם בגיל מבוגר. אבל מסתבר שאם הפרעות הקשב אינן מטופלות, הקושי ללמידה עומד בעינו.

מבוגרים רבים מסתירים את עובדת היותם בעלי ליקויי למידה ואינם חושפים הפרעה זו גם לא לקרובים להם ביותר. אנשים הלוקים בכך אשר עובדים במקצועות טכניים או יצירה ואומנות מסוגלים להשתלב בעבודתם ולעשות קריירה מרשימה בתחום שלהם, מבלי שבעיות קשב וריכוז יפריעו להם ומבלי שהסובבים אותם ידעו על ההפרעה שלהם כלל.

הפרעות קשב מבוגרים משפיעות על חיי המבוגר כיום הרבה יותר מאשר בעבר. לפנים היו למבוגר אפשרויות תעסוקה רבות שאינן קשורות בקריאה וכתיבה שלא חייבו השכלה גבוהה מצד אחד אך הבטיחו משכורת הוגנת ומשתלמת מצד שני. כיום האופציות הללו פחותות ויותר מקצועות שמשלמים באופן סביר מחייבים השכלה על תיכונית ודורשים יכולות קריאה וכתיבה מהירים בזמן העבודה. העולם הטכנולוגי המתקדם ועומס הגירויים בסביבת העבודה המודרנית מעידה על כך בגדול. תופעה זו הגדילה לכאורה את מספר בעלי הפרעות קשב וריכוז, ולמעשה גם המודעות ההולכת וגוברת תורמת למספר רב יותר של מבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז.

המודעות לנושא הפרעות קשב מבוגרים

המודעות של הפרעות קשב מבוגרים בישראל עדיין קטנה אך תופסת תאוצה. גם המחקר והחקיקה בנושא סובלים מחוסר. רק במקרים קשים בהם קיימים ליקויים נירולוגים משמעותיים זוכים אלה לתשומת לב ולטיפול. אבל מכיוון שמדובר בתופעה בעלת שכיחות של 10% מכלל האוכלוסייה הבוגרת הרי שלא נעשים מאמצים מספקים כדי להגביר את המודעות והסיוע.

קיראו עוד על הפרעות קשב וריכוז במבוגרים

>> חזרה למאמרים נוספים