טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים

טיפול בהפרעות קשטיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים לשיפור הקוגניציה ב וריכוז מבוגרים

טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים בעזרת תרופות הוא די מקובל ונפוץ. תרופות כגון ריטלין, קונצרטה ודומיהם ניתנות לאוכלוסיית המבוגרים המתלוננים על בעיות קשב וריכוז, בקלות יחסית ובאופן נרחב על ידיי רופאים.

האם נטילת תרופות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז יעילות?

לאור המודעות החברתית היום לנושא, אין זה מפתיע שעם קבלת המרשם לתרופה צצות כמה שאלות:

 1. האם תרופות אלו הן הפתרון היחיד?
 2. מהם תופעות הלוואי והנזקים כתוצאה מנטילת התרופות?
 3. האם תרופות אלו עוזרות בצורה מלאה?
 4. האם ישנם אמצעי טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים שאינם תרופתיים?

ובכן, תרופות יכולות להיות יעילות כטיפול אך לא במאת האחוזים, שכן תפקודים מסוימים כגון התארגנות, יכולת קבלת החלטות וכל מה שקשור לניהול העצמי אינן מושפעות כלל מהתרופות. יחד עם זאת ונניח שהתרופה אכן יעילה, גם אז ישנם תופעות לוואי שבמקרים רבים אינן מאפשרות להמשיך ליטול את התרופות.

>> קראו עוד על ריטלין בעד ונגד

סממנים להפרעת קשב וריכוז:

לפני שנדבר על אפשרויות טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים, נרצה להבהיר מהי ההפרעה והאבחנה המדויקת שלה.

לצורך כך יש צורך קודם כל לשלול הפרעות קשב וריכוז הנובעים מגורמים אחרים, למשל: חרדה, בעיות נפשיות, שינה לא איכותית, עייפות כרונית, דיכאון ועוד כאלה. הסממן הראשון לקיומה של אותה הפרעת קשב וריכוז הנקראת במינוח המקצועי ADHD, היא שהבעיות והקשיים היו כבר מאז הילדות בבי”ס יסודי. כלומר, לא קשיי קשב וריכוז שנוצרו בתקופה האחרונה.

מדוע זה חשוב? מפני שידוע כי הפרעת קשב וריכוז היא בעיה מוחית נוירולוגית מולדת! ייתכן שאדם יגלה רק בבגרותו כי אותם הבעיות שהיו לו כילד ולא ידעו אז מהם בדיוק, הם בעצם כתוצאה מהפרעת קשב וריכוז. כיום, לאור המודעות הנרחבת בעולם סביב הנושא, עוד ועוד מבוגרים מגלים שגם הם חיים עם הפרעות קשב וריכוז וכי ניתן לטפל בכך ולחיות חיים מלאים ומספקים. ישנם מספר אמצעים בהם ניתן למצות טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים בצורה יעילה ונכונה. גם שילוב של כמה טיפולים יכול להיות יעיל ביותר. למשל אימון מוחי קוגניטיבי המשנה את דפוסי ההתנהגות המוחיים, יחד עם אימון אישי המשנה הרגלים ודרך התנהלות יומיומית.

סוגי טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים

כפי שאמרנו קודם, ניתן ורצוי לשלב דרכים להתמודדות נכונה בהפרעת קשב וריכוז. יש מספר טיפולים טבעיים כאלה שעובדים על 2 פרמטרים עיקריים.

פרמטרים הקשורים בשינוי פנימי של ההתנהלות היומיות:

 • שימוש בטכניקות לחיזוק הניהול העצמי. ישנן טכניקות שאותן ניתן ללמוד וליישם ביומיום והן יעזרו להתנהלות ולתפקוד במטלות היום יום. למשל, שימוש בפתקים לתזכורות, או שימוש בטלפון הנייד לצורך תזכורות. בשני האמצעים ניתן לתזכר מועד פגישות, סדרת מטלות חשובות שלא יישכחו, לתעדף ברשימות דברים חשובים יותר וחשובים פחות. חשוב לציין שכדי לרכוש באמת טכניקות יעילות, כדאי להיעזר במאמן אישי שיעזור להפנים וליישם. כמובן שזהו טיפול יקר הדורש מפגשים עם איש מקצוע.
 • פעילות ספורטיבית יומיומית של 20 דקות לפחות. מחקר שבוצע בארה”ב מצא שמבוגרים שעסקו בפעילות גופנית דיווחו שחשו ירידה בתסמיני הפרעות קשב וריכוז. לא רק שהם חשו כי הם מסוגלים להיות מרוכזים לאורך יותר זמן, הם גם הדגישו כי חשו חיוניים יותר ומלאי אנרגיה לביצוע משימות, במיוחד בתום הפעילות שביצעו. כמו כן, הציגו ירידה בתחושות חרדה שונות, ירידה בהיפראקטיביות כתוצאה מתיעול נכון של האנרגיה שבתוכם ועוד. עדיין לא הוכח כי פעילות ספורטיבית יכולה לשמש כטיפול בפני עצמו, וגם לא הוכח שפעילות ספורטיבית מסייעת לשפר את הניהול העצמי, אבל כן כגורם מסייע להקלה ולהרגשה טובה יותר.
 • תזונה נכונה ומאוזנת. במחקרים שנעשו בעת האחרונה, נמצא כי ישנם גורמים בתזונה המערבית המשפיעים באופן ישיר על הפרעות קשב וריכוז. למשל: מחסור באומגה 3, הימצאות מתכות כבדות במזון, עודף פחמימות וסוכרים. לכן, יש לצרוך מזון בריא ומאוזן מבחינת אבות המזון. רבים מאתנו שמעו בוודאי את העצה האומרת שאם ברצונך להתרכז טוב יותר  אכול שוקולד או ממתק אחר. ובכן, ברגעים הראשונים אכן הממתק מקפיץ את רמת הסוכר בדם וזה גורם לעוררות, אבל מהר מאוד חלה ירידה תלולה מאוד שמזיקה וגורמת לירידה חדה בקשב ובריכוז.

פרמרים הקשורים בטיפול טבעי, קוגניטיבי ומקצועי:

 • טיפול קוגנטיבי-התנהגותי (CBT). מדובר בטיפול שנעשה על ידי איש מקצוע במטרה לשנות דפוסי מחשבה שליליים שאינם מועילים. אנשים בעלי הפרעת קשב וריכוז עלולים עם הזמן לפתח ערך עצמי נמוך, חוסר בטחון ואמונה קטנה מאוד בקשר ליכולתם. טיפול CBT יכול לגרום לשנות את דפוסי המחשבה על ידי שינוי התנהגותי. זהו טיפול האורך בין 6 חודשים ועד שנה ודורש הגעה לקליניקה. אם רוצים להתייחס ל-CBT עבור טיפול בהפרעות קשב וריכוז מבוגרים, הרי שלא מדובר ממש בטיפול בשורש הבעיה, אלא בתסמינים הנלווים (מחשבות שליליות, התנהגות לא רגילה וכו’).
 • טיפול ע”י אימון מוחי ממוחשב AttenGo. אימון מוחי המשמש טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים נמצא במחקרים יעיל ואפקטיבי. זהו גירוי נוירו-קוגניטיבי המטפל בשורש הבעיה של הפרעת הקשב. אימוןן מוחי AttenGo מצליח על ידי תרגילים ממוחשבים להעלות ולהוריד פעילות גלי מוח ספציפיים האחראים על הפקת נוירוטרסמיטורים כגון דופמין.

>>קראו עוד על שיטה נוירו-קוגניטיבית לשיפור הפרעת קשב וריכוז.

אימון מוחי בשיטת ‘אטנגו’ לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

האימון המוחי מצליח ללמד ולפתח אצל המטופל יכולות קוגניטיביות גבוהות.

כך למשל: להעלות את רמות הריכוז בצורה משמעותית, להעלות את רמת השליטה העצמית, להפחית את האימפולסיביות, לשפר את יכולת הזיכרון המידי ולשפר את תשומת הלב כך שנהיה מפוקסים יותר ומדויקים יותר. היתרון הגדול באימון המוחי הוא שהמוח לומד פעילות סנסומוטורית חדשה אשר נשמרת לאורך זמן ואף באופן קבוע, בדומה ללמידה על רכיבת אופניים (זו מיומנות שהמוח אינו שוכח). יתרונות נוספים: דרוש פרק זמן יחסית קצר: תוך 3 חודשים ועד 6 חודשים בסך הכול.

מדובר על שיטה קלה להפעלה וליישום המתבצעת באינטרנט מהמבית! כמו כן למי שזקוק, יש גם איש מקצוע איתו ניתן להתייעץ ולבדוק את ההתקדמות.

טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים – עם או בלי תרופות?

כל הטיפולים שצוינו בסעיף קודם יכולים להיות עם נטילת תרופות או לגמרי ללא. לשאלה אם לשלב טיפול טבעי יחד עם טיפול תרופתי, נציין שזה מאוד אינדיבידואלי, ואפשר בהחלט לנסות את השילוב ולראות איך אתם מגיבים.

לשאלה איזה טיפול להעדיף בין טבעי או תרופתי, נוכל להצביע על כמה פרמטרים – לשיקולכם:

 • עד כמה הפרעת הקשב מפריעה ביומיום? כלומר, האם אתם איכשהו מתפקדים, יכולים למשוך עוד קצת זמן ויש לכם את הסבלנות להקדיש מספר חודשים לטיפול טבעי, הרי שאין צורך למהר עם התרופה.
 • עד כמה חשוב לי לטפל בהפרעת הקשב כאן ועכשיו? כלומר, אם הפרעת הקשב תפריע לי מחר בבוקר בעת מבחן הנהיגה, או בעת שאני צריך להתראיין לתפקיד בעבודה חדשה, אז בוודאי שכדאי לשקול לקיחת תרופה מיד.
 • עד כמה חשוב לי לטפל בעצמי בצורה טבעית וללא תופעות לוואי וסכנה לבריאותי? כמובן שכאן התשובה למתן טיפול טבעי

לסיכום, ישנם כמה וכמה דרכי טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים. חשוב לדעת כי ניתן לטפל גם בעזרת שיטות טבעיות, כאשר האימון המוחי הוא הטיפול הטבעי המועדף כיוון שיתרונותיו עולים על כך שיטה אחרת לרבות התרופתית.