סוגי אבחונים להפרעות קשב וריכוז

קיימים כמה סוגי אבחון קשב וריכוז וכדאי להכירםישנם סוגי אבחון קשב וריכוז שונים, אך חשוב לבחור אבחון הפרעת קשב וריכוז נכון לגיל

ככל שהמודעות לקיומה של הפרעת קשב וריכוז גדלה, כך עולים מספר האבחונים.

אם בעבר לא כל כך דיברו על הפרעת קשב וריכוז והורים רבים התנגדו בכלל לשלוח את הילדים שלהם לאבחון, הרי שכיום זה לא כך. אבחון הפרעת קשב וריכוז נעשה פופולרי.

הורים היום מכירים בחשיבות האבחון והטיפול בקשיי קשב וריכוז כבר בגיל צעיר ככל האפשר. בישראל כמו גם בעולם ישנן חמש מתודות עיקריות של אבחון של ההפרעות השונות כפי שנפרט בהמשך.

בין אם תבחרו לשלוח את ילדיכם לאבחון דידקטי, פסיכו-דידקטי, או לאבחון ממוחשב זריז, הנקודה החשובה ביותר שיש להבין היא שבהיעדר אבחון הפרעת קשב וריכוז לא יגיע הטיפול המיוחל וההשלכות יכולות להיות לטווח הרחוק ולהשפיע על הילד לאורך כל חייו.
לכן, יש לפנות לאבחון מתאים כאשר יש חשד להפרעת קשב וריכוז כמה שיותר מוקדם ואפילו בגילאי הגן. כעת נסקור בקצרה את הסוגים השונים של המבחנים הנפוצים ביותר בארץ.

מה ההבדלים בין סוגי אבחונים לילדים ולמבוגרים?

כאשר אמורים לבצע אבחון הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים, משתמשים באותם כלי האבחון של הפרעת קשב וריכוז ילדים. השוני היחידי הוא בזמן הכולל של האבחון. כלומר אבחון למבוגרים יהיה ארוך יותר בכמה דקות מאשר אבחון לילדים.

מבחני קשב וריכוז

אבחון דידקטי

אחד מסוגי אבחון קשב וריכוז נפוץ הוא אבחון דידקטי. אבחון זה נמשך לרוב בין ארבע לשש שעות ומבוצע על ידי מאבחן שהוכשר והוסמך לכך על ידי הוועדה המיוחדת של משרד החינוך. הדגש באבחון הוא על קריאה, כתיבה, תפיסה חזותית, סגנון עבודה ותפקודי זיכרון.

לעתים אבחון דידקטי יכול להתפרש על פני מספר מפגשים אך לרוב הוא מבוצע במהלך פגישה אחת בלבד. תוקף האבחון הוא חמש שנים ובסופו מוגש להורי הילד דו”ח מפורט שמכיל את מסקנות האבחון ואת הדרכים שלדעת המאבחן יש לנקוט בהן על מנת לטפל בבעיות שאובחנו.

בעקבות ההמלצות אשר באבחון, צריכה להתכנס ועדה מטעם בית הספר על מנת לבחון את הדרכים ליישום ההמלצות. >> המשך לקרוא על אבחון דידקטי

אבחון פסיכודידקטי

בשונה מהאבחון הדידקטי, אבחון פסיכודידקטי מבוצע על ידי פסיכולוג בעל הכשרה בתחום לקויות הלמידה או על ידי מאבחן שמוסמך לאבחן לקויות למידה בשיתוף עם פסיכולוג.

בנוסף להיבטים הדידקטיים שכוללים קריאה, כתיבה, תפיסה חזותית, סגנון עבודה ותפקודי זיכרון ,הרי שבאבחון הפסיכודידקטי מושם דגש גם על בדיקות אינטליגנציה ובחינה של אספקטים רגשיים שונים.

תוצאות המבחן יכולות בסופו של דבר להקנות לתלמיד התאמות מיוחדות בהתאם למצבו ולרוב המחנכים מפנים את התלמיד לאבחון כאשר הישגיו בלימודים נמוכים וכאשר הוא מפגין קשיים בלימוד >> המשך לקרוא על אבחון פסיכודידקטי

אבחון TOVA

מבחן .T.O.V.A הוא אבחון מסוג continuous performance test) CPT)  שבעצם מודד את הריכוז לאורך זמן וגם מדדים של אימפולסיביות. עד לא מזמן אבחון זה נחשב למוכר והנפוץ ביותר בארץ. המבחן פותח בשנות השישים אך הפך למסחרי רק בתחילת שנות התשעים.

זמן הפעילות באבחון זה הוא כ-25 דקות ובמהלכו הנבדק צריך ללחוץ על מקש כל אימת שהוא רואה אובייקט מסוים ולהימנע מללחוץ על המקש כאשר הוא רואה אובייקט מסוג שונה.

בחלקה הראשון של המבחן הנבדק מבצע את הפעולות הנדרשות ללא טיפול תרופתי ואילו בחלקה השני הוא צריך לבצע את אותן הפעולות רק לאחר שנטל ריטלין. בסיום הבדיקה מבוצעת השוואה בין הביצועים של הנבדק בשני החלקים. באבחון זה ישנה הפרדה של גילאים. ניתן לשייך אבחון הפרעת קשב נפרד עבור מבוגרים ואבחון אחר עבור ילדים >> המשך לקרוא על מבחן TOVA

אבחון BRC

אבחון BRC בדומה לאבחון TOVA הוא מבחן ממוחשב שמספק תמונה רחבה על קשת ההפרעות ועל האפיונים השונים של ההפרעות מהן סובל הנבדק. ישנה התייחסות לגילאים. ילדים יקבלו מבחן מעט שונה מאבחון למבוגרים.

בין היתר מבחן זה מספק תמונה לגבי תפקודים קוגניטיביים מגוונים, יכולות ארגון ותכנון, יכולות מוטוריות, כישורי שפה ועוד.>> המשך לקרוא על מבחן BRC

אבחון MOXO

אבחון MOXO הוא אבחון ממש דומה ל- TOVA. האבחון קצר יחסית מסוג CPT כלומר נועד לבדוק את הריכוז המתמשך.

סוגי אבחון קשב וריכוז פחות נפוצים 

אבחון IVA הוא גם מסוג CPT כלומר סוללת בדיקה המשמשת אבחון להפרעות קשב וריכוז. אך אבחון זה אינו נפוץ בישראל, אולי בשל מגבלת השפה. ישנם מאבחנים בודדים אשר הביאו את המבחן לארץ ועושים בו שימוש בקליניקות פרטיות.

למבחן IVA יש אבחון הפרעות קשב וריכוז לילדים בין הגילאים 7 עד 13 וכן מציעים אבחון קשב וריכוז למבוגרים.

אורכה של הגרסה המתאימה עבור ילדים צעירים הוא 15 דקות ואילו אורכה של הגרסה המתאימה עבור מבוגרים הוא 18 דקות ובכך גם בא לידי ביטוי היתרון של שיטת האבחון הזו.