נהיגה עם הפרעות קשב וריכוז

כל הורה מתחיל לדאוג כשהילד שלו מגיע לגיל שבו הוא יכול להתחיל לנהוג. האם הנהיגה במקרה ויש אבחנה להפרעת קשב וריכוז אכן מסוכנת?

ובכן, כנראה שיש סיבה טובה לדאגה. מדובר בנערים בסביבות גיל 17, שאין להם ניסיון בנהיגה, הם אינם בוגרים מספיק כדי להבין את משמעות הסיכונים הכרוכים בנהיגה והם עסוקים הרבה פעמים בעשיית רושם בפני חבריהם או בפני הבנות. בנוסף, בגיל כזה, להרבה מבני הנוער יש גישה נטולת פחד. הם מרגישים ששום דבר לא יכול לקרות להם. מחשבה כזאת, היא מחשבה מסוכנת, במיוחד כשמדובר בנהיגה. כל הנתונים הללו, גורמים לבני הנוער, לעתים קרובות, לקחת סיכונים מיותרים מאחורי ההגה.

כאשר מדובר בנער עם הפרעות קשב וריכוז, הסיכון הוא אפילו גדול יותר. נהיגה מצריכה בגרות, ריכוז, התמקדות, יכולת קבלת החלטות טובה, יכולת שיפוט טובה ואת היכולת לעצור רגע ולחשוב מבלי להגיב בצורה אימפולסיבית. הדרישות הללו, הן בדיוק הבעיות שמאפיינות אדם עם הפרעות קשב וריכוז. במינוח המקצועי קוראים לזה: תפקודים ניהוליים וזה למעשה לב הבעיה של הפרעות קשב וריכוז!

מבחינה סטטיסטית, אנשים עם הפרעות קשב וריכוז הם בעלי סיכון גבוה יותר להרגלי נהיגה לא בטוחים. מומחים מאמינים שהרגלי נהיגה אלו נובעים, כאמור, מהתסמינים המאפיינים הפרעות קשב וריכוז כגון אימפולסיביות, הסחת הדעת וחוסר ריכוז.

כאשר אתם נוהגים עם ילדכם בתקופת המלווה, תוכלו לשים לב לסימני האזהרה הבאים:

  • חוסר תשומת לב לשלטים ותמרורים
  • אי-נתינת זכות קדימה
  • קואורדינציית עין-יד-רגל חלשה
  • חוסר תשומת לב לאזורים הסמוכים לרכב
  • תגובה איטית
  • מהירויות לא מתאימות (בדרך-כלל נהיגה במהירות מופרזת)
  • חולמנות
  • הסחת דעת בקלות ע”י שיחה, מוסיקה, נופים (sights) וכד’.

פרופסור ראסל בארקלי, פסיכיאטר המומחה בנושא הפרעות קשב וריכוז ונהיגה, אומר כי נהגים שיש להם הפרעות קשב וריכוז הם אימפולסיביים, מוסחים בקלות, אינם מסוגלים להתמקד בדרכים ומשתעממים בקלות. נהג עם הפרעות קשב וריכוז ישים לב לבן אדם שהולך בצד הדרך ולא למכונית שבאה לקראתו. הם לא יודעים במה להתרכז ואיפה למקד את תשומת הלב שלהם.

פרופ’ בארקלי אומר כי אחת הבעיות החמורות ביותר היא הנהיגה במהירות מופרזת. הוא מפרט כי אנשים בעלי הפרעות קשב וריכוז נוטים לנהוג במהירות מופרזת לעתים קרובות פי 4 מאנשים שאין להם הפרעות כאלו.

המחקר של בארקלי מראה שלאנשים עם הפרעות קשב וריכוז יש סיכון מוגבר פי 2 או 3 להיות מעורב בתאונת דרכים, פי 3 לשלילת רישיון ב-5-8 שנים הראשונות של הנהיגה ופי 5 לקבל דו”חות חניה. בכל שלושת המקרים, בארקלי מציין את חוסר הסבלנות ואת האופי האימפולסיבי שמשותף לאנשים בעלי הפרעות קשב וריכוז.

מחקרים מראים שאנשים המקבלים טיפול להפרעות הקשב שלהם, הסיכוי שיהיו מרוכזים בכביש גבוה יותר והסיכוי שינהגו בעצבנות בכביש נמוך יותר.

בנוסף לבעיות המצוינות, בארקלי מזהיר כי אנשים בעלי הפרעות קשב וריכוז יותר רגישים להשפעות של אלכוהול והם אינם מסוגלים לנהוג בבטחה גם לאחר שתיית כמות קטנה של אלכוהול.

כדי לנסות להפחית את הסיכון למעורבות בתאונות דרכים, לנהגים עם הפרעות קשב וריכוז מומלץ לסגור את הטלפון הנייד בזמן נהיגה או להניח אותו במקום שבו לא ניתן להגיע אליו, להחליף דיסקים או להעביר תחנות ברדיו רק בעצירה ברמזור או בצד הדרך ולא לשמוע מוסיקה בנהיגה. בקצרה – מומלץ לא לעשות כל דבר שיכול להסיח את הדעת מהנהיגה עצמה. בנוסף, נסו לדאוג לכך שהנער לא נוהג בשעות שיא, שעות שבהן הסיכונים בכבישים גבוהים פי כמה.

בארקלי מציע כי נערים עם הפרעות קשב וריכוז ימשיכו לנהוג עם מלווה גם לאחר שתקופת המלווה מסתיימת. זאת על מנת שהנער יצבור יותר ניסיון על הכביש לפני שהוא מתחיל לנהוג לבדו.

חוץ מכל אמצעי הזהירות שניתן לנקוט, רצוי לטפל בסימפטומים עצמם הגורמים לסיכונים המוגברים בנהיגה. תוכנת ‘AttenGo’ מטפלת בדיוק בכל הסימפטומים הבעייתיים הללו. לאחר אימון סדיר בתוכנה, טווח הקשב מתארך, יכולת הריכוז והמיקוד טובה יותר, היכולת להתרכז בסביבה עם הסחות דעת משתפרת ורמת האימפולסיביות יורדת. כך תוכלו להיות רגועים יותר כאשר ילדכם יושב מאחורי ההגה.